Tarihte bir ilk: TÜİK'ten ENAG'a suç duyurusu!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, açıkladığı verilerin güvenirliliği tartışılan TÜİK'in Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Tarihte bir ilk: TÜİK'ten ENAG'a suç duyurusu!
07 Mayıs 2021 - 12:45

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TÜİK'in Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Elvan, ENAG için "Amacı TÜİK’i itibarsızlaştırmak" diye konuştu.

Açıkladığı verilerle tartışma konusu olan ve güvenirliliği sorgulanan Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) savunan Elvan, “Kesinlikle TÜİK’in rakamlarla oynaması, yüzde 30-40’lık bir enflasyon söz konusu değil” dedi.

Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy’un başında olduğu ENAG, Eylül 2020 tarihinden bu yana enflasyon hesaplaması yapıyor ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyor. TÜİK 2020 yıl sonu enflasyonunu yüzde 14,60 olarak açıklarken, ENAG oranı yüzde 36,72 bulmuştu.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yılmaz İLİKHAN
    1 ay önce
    evet gerçek enflasyon yüzde30-40 aralığında. nerden mi bileceğiz harcamalarımızda, zamlarda pahalılıkta. sütün bidonu 2 yılda 10 tl den 20 tl ye çıktı. Bana sütün bidonunu 10 tl ye getirin o zaman size inanacağım a uyanıklar.