Taliban sözcüsü: "Afganistan'ı yeniden inşa edeceğiz, Türkiye'ye ihtiyacımız var!"

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, “Tüm altyapımız çöktü. Biz Afganistan'ı yeniden ve her alanda imar edeceğiz. Bu konuda da en fazla Türkiye'ye ihtiyacımız var. Türkiye bizim için çok önemli bir aktör” dedi. 

Taliban sözcüsü: "Afganistan'ı yeniden inşa edeceğiz, Türkiye'ye ihtiyacımız var!"
20 Ağustos 2021 - 10:30
Afganistan'da yönetimi ele geçiren terör örgütü Taliban'ın Sözcüsü Suheyl Şahin, Türkiye gazetesinden Yılmaz Bilgen’e konuştu. Şahin, Türkiye'ye daha çok ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Afganistan’ın zengin yer altı zenginlikleri var. Ancak bunları işleyecek gücümüz yok. İşgal ve yağmacı yöneticiler yüzünden tüm altyapımız çöktü. Sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat ve enerji alanında ve bakir yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz" dedi.

Özgürlük adına savaştıklarını söyleyen Şahin, “Binlerce şehit verdiğimiz ABD ile süren 20 yıllık savaş  sona erdi. Biz öncelikle halkımızın özgürlüğü adına savaştık. Güç ve iktidar için değil. Çok zorlu dönemler atlattık ancak tüm bu dönem zarfında bizi zafere götüren en önemli iki unsur Afgan halkının desteği ve Allah’a olan inancımızdı” ifadelerini kullandı. 

"BU DURUMU KABULLENMEK TÜM ÜLKELERİN YARARINA OLACAK"
Taliban’ı tanıma konusunda tüm ülkelere çağrıda bulunan Şahin, “Şimdi bizi dağlarda, ovalarda verdiğimiz savaştan çok daha zorlu bir süreç bekliyor. Yepyeni bir Afganistan inşa edeceğiz. Dürüst ve ehil insanlarla vatanımızı, insanımızı hak ettiği düzeye çıkarmayı borç olarak görüyoruz. Afgan halkı da bizden bunu bekliyor. Şu an genel olarak asayiş sorununu hallettik. Sırada siyasi kadroların açıklanması ve hükûmet programının okunması var. Taliban olarak içeride halkın can, mal, akıl, nesil ve inanç özgürlüğünü garanti altına alacağız. Dışarıda ise tüm ülkelerle karşılıklı iş birliği yapmaya hazırız. Tüm dünya şunu bilsin ki tüm yabancı misyonlar, yatırımlar güvendedir. Afganistan’da savaş, çatışma dönemi sona erdi. Bu durumu kabullenmek tüm ülkelerin yararına olacak" diye konuştu.  

"TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"
Şahin, Yılmaz Bilgen’in “Türkiye ile çizdiğiniz mesafeli görüntünün sebebi nedir?” sorusuna ise şu cevabı verdi;

“Taliban olarak bilinenin zıddına Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olduk. Türkiye bizim için çok önemli bir aktör ve hem dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi hem de İslam ümmeti için çok özel yeri olan bir millet ve devlet. Diğer yandan Türkiye’nin Afganistan ile olan bağı hiçbir ülke ile kıyaslanamaz.

Ben açıkça ilan ediyorum Afganistan İslam Emîrliği olarak tüm ülkelerden daha çok Türkiye’nin dostluğuna, desteğine ve iş birliğine ihtiyacımız var. Afganistan’ın zengin yer altı zenginlikleri var. Ancak bunları işleyecek gücümüz yok. İşgal ve yağmacı yöneticiler yüzünden tüm altyapımız çöktü. Sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat ve enerji alanında ve bakir yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz. İç dengelerin tam olarak şekillenmesinin hemen ardından bu konularda Türk kardeşlerimizin etkin rol oynaması en büyük beklentimiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum