Taliban, kadınların hamama gitmelerini yasakladı!

Afganistan'da iktidarı ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik insanlık dışı kararlar almaya devam ediyor. Taliban, bazı kentlerde kadınların hamamları kullanmasını yasakladı. Kadınlar, bu kararın ülke geneline yayılmasından korktuklarını söyledi.

Taliban, kadınların hamama gitmelerini yasakladı!
07 Ocak 2022 - 13:39

Afganistan'da 15 Ağustos’ta yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik kısıtlamalarına devam ediyor. Taliban, ülkenin kuzeyindeki hamamları kadınların kullanamayacağını açıkladı.

The Guardian’da yer alan habere göre, Afganistan’da düzenli olarak hamama giden kadınlar, Taliban tarafından bir haklarından daha uzaklaştırıldı. Balkh ve Herat vilayetlerinde yasağın, ülke geneline yayılmasıdan endişe ediliyor. Öte yandan The Guardian’a konuşan bir Taliban yöneticisi, kararı desteklemediğini, Afganistan’ın yeni liderlerinin “daha büyük sorunları” olduğunu söyledi.

KADINLARA YÖNELİK DİĞER KISITLAMALAR
Taliban yönetimi, ülkenin birçok vilayetinde kızlara yönelik lise eğitimini durdurmuştu.

Taliban geçici hükümeti, sadece erkek öğrencilere yönelik ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitimi başlatmış, kız öğrencilerin ise bir süre 6. sınıfa kadar okula gidebileceğini açıklamıştı.

Ülkenin birçok vilayetinde okullarda bina yetersizliği nedeniyle kız ve erkek öğrenciler aynı okulda, farklı saatlerde eğitim görüyor.

Taliban yönetimi, erkek ve kız öğrencilerin eğitim göreceği binaların da ayrı olmasını istiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum