Taliban ile röportaj yapan kadın gazetecinin akıbeti belli oldu!

Terör örgütü Taliban, Afganistan'da yönetimi ele geçirdikten sonra dikkat çeken bir adım atmış ve kadın gazetecinin sunduğu bir programa katılmıştı. Dünya basınında geniş yer bulan olay sonrasında kadın gazetecinin durumu merak konusu olmuştu. Taliban ile röportaj yapan Beheshta Arghand'ın akıbeti belli oldu.

Taliban ile röportaj yapan kadın gazetecinin akıbeti belli oldu!
30 Ağustos 2021 - 09:26

Terör örgütü Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından en merak edilen sorun kadınlar ve kadın hakları oldu. Kadınlar konusunda basına ılımlı mesaj veren Taliban'ın kamera arkasında kadınlara zulmü devam etmişti.

Geçtiğimiz hafta Taliban, dikkat çeken bir adım atmış ve Beheshta Arghand isimli Afgan kadın sunucunun programına bir Taliban yetkilisi konuk olmuştu. 2004 yılında Afganistan'da kurulan TOLO News kanalında yayınlanan bu program kısa sürede dünyanın farklı noktalarında manşet olmuş ve Arghand'ı kısa sürede meşhur bir gazeteci haline getirmişti.

KADIN GAZETECİNİN AKIBETİ BELLİ OLDU!
Arghand bu röportajdan kısa süre sonra bir Taliban suikast girişiminden sağ kurtulan aktivist Malala Yousafzai ile bir söyleşi yapmıştı. Ancak Arghand, Taliban'ın verdiği tüm ılımlı mesajlara rağmen kendisini güvende hissetmedi. CNN International'da yer alan habere göre, sunucu ülkeyi terk etti.

CNN ekibine açıklamalarda bulunan Arghand, "Ülkeyi terk ettim çünkü milyonlarca insan gibi ben de Taliban'dan korkuyorum" dedi. Söz konusu mülakat ile ilgili de konuşan sunucu, "Bunu Afgan kadınlar için yaptım" dedi.

Yousafzai ile röportaj yaptıktan iki gün sonra Arghand ülkeden ayrılmak için girişimlerde bulundu ve salı günü, birkaç aile üyesiyle birlikte Katar Hava Kuvvetleri'ne ait tahliye uçuşuna bindi.

Taliban'ın sözlerini tutması durumunda ülkesine geri dönebileceğini belirten Arghand "Taliban söylediklerini uygular ve durum düzelirse ülkeme geri döneceğim ve ülkem için, halkım için çalışacağım" dedi.

TOLO'nun sahibi Saad Mohseni ise "Neredeyse tüm tanınmış muhabirlerimiz ve gazetecilerimiz ayrıldı" sözleri ile ülkedeki son durumu özetledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum