Taliban'dan açıklama: Müzik yasak, kadınlar 2 günden uzun yolculuk yapamayacak!

Terör örgütü Taliban'ın Sözcüsü Zabihullah Mücahid, The New York Times (NYT) gazetesine açıklamalar yaptı. Mücahid, müziğin yasak olduğunu belirterek, kadınların tek başına 2 günden uzun yolculuk yapamayacağını söyledi.

Taliban'dan açıklama: Müzik yasak, kadınlar 2 günden uzun yolculuk yapamayacak!
26 Ağustos 2021 - 10:59
Terör örgütü Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından Amerikan medyasına ilk açıklamayı Sözcü Zabihullah Mücahid yaptı. The New York Times (NYT) gazetesine konuşan Mücahid, "Müzik İslam’da yasaktır" diyerek, müziğin yasaklandığını duyurdu.

KADINLAR TEK BAŞINA 2 GÜNDEN UZUN SEYAHAT EDEMEYECEK
Mücahid, kadınların tek başına 2 günden uzun yolculuk yapamayacağını belirterek, kadınlara üç gün ya da daha uzun süren seyahatler için erkeklerin eşlik etmesi şartının getirileceğini söyledi.

Taliban’ın geçmişte olanları unutmak istediğini savunan ve şimdiden intikam operasyonları düzenlediği haberlerini reddeden Mücahid, Taliban’ın 1996-2001 dönemindeki gibi yeniden kadınları evde oturmaya veya yüzlerini örtmeye zorlayacağı endişelerinin ‘temelsiz’ olduğunu iddia etti.

Kadınlara getirecekleri yeni erkek vesayet sistemini, evden çıkan kadına erkek vasinin eşlik etmesi şartının sadece üç gün ya da daha uzun süren seyahatler için geçerli olacağını, okula, işyerine, üniversiteye ya da hastaneye giderken geçerli olmayacağını aktaran Taliban Sözcüsü, müzik yasağının kamusal alanda geri döneceğini teyit ederken çok daha geniş çaplı uygulanacağına işaret etti: Mücahid, “Müzik İslam’da yasaktır, ancak biz insanları baskı uygulamaya gerek kalmadan böyle şeyleri yapmamaya ikna etmeyi umuyoruz" dedi.

Salı günkü basın toplantısında “Taliban güçleri, yabancı olmayanların Kabil Havaalanı’na gidiş yollarını kapattı, bundan sonra sadece yabancı uyruklu kişilerin havalimanına seyahat etmesine izin verilecek” dediği duyurulan Mücahid, bu kez geçerli seyahat belgeleri olan Afganların havaalanına girişinin engellenmeyeceğini söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum