Taliban, Afganistan'da Türk dizilerini yasakladı: "Kadınların olduğu dizileri yayınlamayın!"

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınların oynadığı dizilerin televizyonlarda gösterilmesini yasakladı. Afganistan'da en çok izlenenler ise Türk dizileriydi.

Taliban, Afganistan'da Türk dizilerini yasakladı: "Kadınların olduğu dizileri yayınlamayın!"
22 Kasım 2021 - 10:08

Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl, Çukur, Fatmagül’ün Suçu Ne gibi dizilerin çok popüler olduğu Afganistan’da Taliban yönetimi, TV kanallarına "Kadınların olduğu dizileri yayınlamayın" talimatı verdi.

Taliban Fazileti Sağlama ve Kötülüğü Koruma Bakanlığı bir açıklama yaptı. Sözcü'nün AFP’den aktardığı haberde Taliban bünyesindeki bakanlığın televizyon kanallarına “dini bir rehber” gönderdiği ve bundan sonra kadınların yer aldığı dizi ve programların yayından kaldırılması gerektiği çağrısı yaptığı belirtildi.

KADIN GAZETECİLERE UYARI
Taliban yönetimi ayrıca ekran karşısına geçecek kadın gazetecilerin de uygun bir başörtü takmasını isterken, “İslam ve Afgan değerlerine uygun olmayan film ve programlar yasaklanacak” ifadesi kullanıldı.

Bakanlık sözcüsü Hakif Muhacir, “Bunlar kural değil dini bir rehber niteliğinde” dedi. Göreve geldiklerinde “Biz eski Taliban değiliz. Biz Taliban 2.0’ız” açıklaması yaparak daha ılımlı bir politika izleyeceklerini söyleyen Taliban buna rağmen bu süreçte basın özgürlüğüne zarar vererek gazetecilere şiddet uyguladı ve kadınların üniversiteye gidebilmeleri için yeni giysi kuralları oluşturdu.

KIRBAÇ CEZASI VERİLİYORDU
ABD önderliğindeki Batılı güçlerin ülkede bulunduğu 20 yıllık süreçte Afgan televizyonlarında Popstar gibi müzik yarışmalarının yanı sıra Türk ve Hint dizileri de revaçtaydı.

1996-2001 yılları arasında ülkeyi yöneten Taliban yönetimi o dönemde de televizyon, sinema ve diğer eğlence araçlarını yasaklamıştı. O dönemde televizyon izleyenlere ceza verilirken, kasetçalar sahiplerine kırbaç cezası veriliyordu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum