Taksim camisi için yollara sıkılan 25 ton gül suyunun maliyeti ne kadar

Taksim Camisi'nin açılışında yollara 25 ton gül suyu sıkılmasının ardından "israf" tartışmaları başladı. Açılışa özel sıkılan gül sularının maliyeti ise dudak uçuklatıyor.

Taksim camisi için yollara sıkılan 25 ton gül suyunun maliyeti ne kadar
28 Mayıs 2021 - 19:41 - Güncelleme: 29 Mayıs 2021 - 08:46

AYKIRI / HABER MERKEZİ
İstanbul Taksim'de temeli 4 yıl önce atılan cami bugün resmi olarak açıldı. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılan Taksim Camisi'nde ilk cuma namazını Diyanet İşleri Ali Erbaş kıldırdı.

Açılış sonrası bir konuşma yapan Erdoğan, "Taksim Camisi tüm dost ve kardeşlerinin umudu olan büyük ve güçlü Türkiye'nin doğuşunun işaretlerinden birisidir. Milletimiz 150 yıllık hayaline kavuşmuştu" ifadelerini kullandı.

25 TON GÜL SUYU SIKILDI
Açılış öncesinde ise AK Partili Isparta Belediyesi yaklaşık 25 ton gül suyunu Taksim meydanına sıktı.

Konuyla ilgili olarak Isparta Belediyesi Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün, "Isparta'dan geliyoruz. Belediye başkanımızın talimatıyla şu an Taksim Camisi'nin açılışında Taksim Meydanı ve Taksim Cami'nin gül kokuları ile kokulandırılmasını sağlamak istedik. Bir Osmanlı geleneğidir. Camiler ibadete açılırken muhakkak gül sularıyla yıkanırdı. Bizler de bugün Taksim Cami'nin açılışında yer almak istedik. Şu an ortam gül kokmaya başladı. Beyoğlu Belediyesi ile birlikte İstiklal Caddesi de dahil olmak üzere 25 ton gül suyu ile kokutmuş olacağız" ifadelerini kullandı.

Açılış için özel olarak Isparta'dan getirilen 25 ton gül suyunun maliyeti ise merak konusu oldu.

YAKLAŞIK 2 MİLYON LİRA
Gül sularının kalitesi özellikle yapıldığı bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Bilindik markaların gül suyu litre fiyatları 100 lirayı aşıyor. 

Isparta'da üretilen gül suları ise fiyat ve kalite olarak piyasanın en kıymetlileri.

Isparta Belediyesi'nin daha uygun fiyata mâl ettiğini düşünerek piyasa ortalamasını alarak litresini 80 liradan hesapladık.

1 tonu yaklaşık olarak 80 bin liraya tekabül eden gül suyunun 25 ton sıkıldığını beyanını esas alarak toplam maliyetin 2 milyon lira olduğu ortaya çıkıyor.

Piyasadaki iyi markaların gül suları esas alındığında ise maliyet katlanıyor.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum