Suriyeliler araştırması: Kalabalık oldukları şehirlerde işsizlik, enflasyon ve hayat pahalılığı daha yüksek!

Son günlerde Suriyelilerin geri gönderilmesi tartışılırken, yapılan bir araştırmadan çıkan sonuç dikkat çekti. Suriyelilerin kalabalık olduğu şehirlerde enflasyon, işsizlik ve hayat pahalılığının daha çok olduğu ortaya çıktı. Ayrıca her 10 Suriyeli, 6 Türk'ün işsiz kalmasına neden oldu.

Suriyeliler araştırması: Kalabalık oldukları şehirlerde işsizlik, enflasyon ve hayat pahalılığı daha yüksek!
05 Ağustos 2021 - 09:37
Suriyelilerin Türk ekonomisine olan etkisi üzerine yapılan araştırmada çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. AKP’liler tarafından ortaya atılan "Suriyeliler giderse ekonomi çöker" söylemi yapılan araştırma ile çürütüldü. Araştırmaya göre; Türkiye’de çalışan her 10 Suriyeli, 6 Türk'ün işsiz kalmasına neden oldu.

SURİYELİLERİN OLDUĞU ŞEHİRLERDE HAYAT PAHALILIĞI DAHA YÜKSEK
Ayrıca AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin “Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüz binlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar” şeklindeki açıklaması da tepki çekmişti. Gaziantep'ten yapılan her 1.000 dolarlık ihracatın 43 dolarını ise Suriyelilerin kurduğu şirketler gerçekleştirdiği ve Suriyelilerin yoğun yaşadığı şehirlerde enflasyon ve işsizlik ile hayat pahalılığının diğer illere göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı. 

Uluslararası Göç Politikaları Araştırma Merkezi (ICMPD) ile İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından araştırmaya göre 2018 yılı itibarıyla Suriyelilerin yaşadığı Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'te işsizlik oranı yüzde 12,8 olarak hesaplanırken 15-24 yaş diliminde 36 bin kişinin işsiz olduğu belirtildi. Araştırmanın sonuçlarına göre erkeklerde işsizlik oranının yüzde 18,5 civarındayken kadınlarda işsizlik oranının ise yüzde 22,8 olduğu belirlendi. 

SURİYELİLER, KAMU HASTANELERİNİ TÜRKLERDEN 8 KAT DAHA FAZLA KULLANIYOR
Suriyelilerin yaşamaya başladığı Türk illerindeki istihdama etkileriyle ilgili yapılan araştırma enformel sektörde çalışan her 10 Suriyelinin, vasıfsız 6 Türk işçinin işini kaybetmesine ve işgücü piyasasından çekilmesine neden olduğunu ortaya çıkarırken rapora giren Gaziantep Sağlık Müdürlüğünün 2019 verilerine göre  Suriyelilerin, Türklere oranla kamu hastanelerini 8 kat daha fazla kullandıkları, bu nedenle de Türk hastaların özel hastanelere gitmek zorunda kaldıkları şeklinde yakınmaların olduğu açıklandı. 

SURİYELİLERİN OLDUĞU İLLERDE ENFLASYON DAHA FAZLA
Sözcü'nün haberine göre, Türkiye’de kısa sürede yükselen enflasyonun Suriyelilerin yaşadığı Türk kentlerinde daha fazla olduğu da araştırma raporuna yansıdı. Suriyelilerin yoğunlaştığı yıllar olarak bilinen 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Suriyelilerin yoğun olduğu bölgeler için enflasyon sırasıyla yüzde 8.51, 8.75 ve 9.38 olurken aynı tarihlerde Türkiye'de enflasyon sırasıyla yüzde 7.4, 8.17 ve 8.81 oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum