Suriye Parlamentosu'ndan skandal bildiri: "Hatay'ı geri alacağız!"

Beşar Esad rejimine bağlı Suriye Parlamentosu, Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti'ne katılışının 82. yılında skandal bir bildiri yayınladı. Bildiride Hatay'ın geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağı iddia edildi.

Suriye Parlamentosu'ndan skandal bildiri: "Hatay'ı geri alacağız!"
02 Aralık 2021 - 13:29


Suriye Halk Meclisi, Hatay'ın Türkiye topraklarına katılmasının yıl dönümünde skandal bir bildiri yayınladı.

Hatay'ın Suriye toprağı olduğunu öne süren Suriye Parlamentosu'nu bildirisinde Hatay'ın, "İşgal altındaki Suriye topraklarının bir parçası olduğu” ileri sürülerek, “Türkiye'nin eline kalmaması ve geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağı" iddia edildi.

Bildiride "İskenderun sancağı, Suriye'nin ayrılmaz bir parçasıdır. Suriyeliler, İskenderun sancağını vatan topraklarına katmak için her bedeli ödeyecek" ifadeleri kullanuldı.

1918'e kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan Hatay, bu tarihten sonra Fransız yönetimine girmiş, 1938'de ise bağımsızlığını ilan etmişti. Bağımsızlığını ilan eden Hatay Cumhuriyeti, bundan kısa bir süre sonra Türkiye'ye katılmıştı.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zeki güneş
    1 ay önce
    Sen önce ülkendeki savaşı kazan sonra hatayı konuşursunuz .şu anki savaşta ülkenizin yarısı 4 nala kaçtı heral geri kalanlarda 8 nala kaçar.