Sulh komisyonu nedir? Yargıda yeni dönem: Sulh komisyonları kuruluyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Yakında her ilde sulh komisyonlarını devreye alıyoruz. Böylece yargının iş yükünü düşüren alternatif bir hukuk sitemi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. Peki Sulh komisyonu nedir, ne iş yapar? İşte detaylar...

Sulh komisyonu nedir? Yargıda yeni dönem: Sulh komisyonları kuruluyor!
27 Eylül 2021 - 15:46
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde konuştu. Erdoğan, 81 ilde Sulh komisyonları kuracaklarını söyledi.

Erdoğan, "Yakında her ilde sulh komisyonlarını devreye alıyoruz. Böylece yargının iş yükünü düşüren bir çözüm yolunu daha hukuk sistemimize kazandırmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
''Meclisimizin iradesine sunacağımız yeni yargı paketlerinde talep ve beklentileri kolaylaştırıcı bir yaklaşımla sağlamayı esas alacağız. İcra konularını, aile hukuku alanında çocukla kişisel ilişki kurulmasından tamamen çıkaracağız. Çocuğun üstün yararını hakim kılacağız. İdari sulh usulü, sistemi rahatlatacak bir uygulama olacak. Dosyalar arasından vakit kaybetmeden hakkına kavuşmasını istiyoruz vatandaşın.

Yakında her ilde sulh komisyonlarını devreye alıyoruz. Böylece yargının iş yükünü düşüren bir çözüm yolunu daha hukuk sistemimize kazandırmayı hedefliyoruz.Bugün bir hakime düşen yıllık dosya sayısı adli yargıda 709. İş yükünde son 10 yılda düşüş sağlandığını görüyoruz, bu oranı daha da aşağıya çekecek alternatifler düşünüyoruz. Hakim - savcı yardımcılığı müeessesini de yeni adli yılda milletimizin hizmetine sunacağız."

SULH KOMİSYONU NEDİR? NE İŞE YARAR?
Sulh komisyonlarının ne zaman kurulacağı, hangi anlaşmazlıklara bakacağı, nasıl işleyeceği, kaç kişiden oluşacağı, hangi kuruma bağlı olacağı, nasıl başvuru yapılacağı henüz belli olmadı.

Yargının iş yükünü hafifletmeyi, mahkemeye gitmeden alternatif çözümleri ortaya koymayı hedefleyen sulh komisyonları, 2012 yılında hayata geçirilen 'arabuluculuk' gibi usül hukuku kurumu olacak.

Ne zaman hayata geçirileceği henüz belli olmayan sulh komisyonlarıyla; uyuşmazlığın tarafı olan kişiler, uzman ve tarafsız bir üçüncü kişiden yardım alarak, uyuşmazlığı mahkeme dışında kesin ve hızlı bir şekilde çözecek.

Sulh komisyonlarının hangi davalara bakacağı şu an belli değil.

Günümüzde birçok anlaşmazlığın çözümlenmesi için mahkemelere gidiliyor. Artan nüfus ve etkileşim nedeniyle de çok fazla anlaşmazlık ortaya çıkıyor. Bu da mahkemelerin iş yükünü artırıyor, dava sürelerinin ve sonuçlanmasının uzun sürmesine neden oluyor.

Mahkemelerin üzerlerindeki bu büyük yükü azaltmak için bazı yöntemler uygulanıyor. Bu yöntemlerden biri olacak sulh komisyonu, dostane yollar ile uyuşmazlıkların çözülmesinde kullanılacak.

 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum