Süleyman Soylu'ya Danıştay'dan kötü haber

CHP Milletvekili Mahmut Tanal'ın sel felaketinden dolayı şikayetçi olduğu belediye yetkilileri için "şikayetin işleme konulmaması” kararı veren İçişleri Bakanlığı, Danıştay’ın engeline takıldı. Danıştay, İçişleri'nin kararını kaldırdı.

Süleyman Soylu'ya Danıştay'dan kötü haber
29 Aralık 2021 - 15:15


CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 17-18 Temmuz 2019 tarihinde Düzce’de 7 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde yaşanan ihmalleri yargıya taşımıştı.

Meteorolojinin sel uyarısının belediye hoparlörlerden duyurulmaması, dere yataklarının park için daraltılması, plansız yapılaşma ve istinat duvarlarının örülmemesi gibi ihmaller zincirini şikayet dilekçesinde sıralayan Tanal, “Genel Güvenliğin Tehlikeye Sokulması”, “Sel Ve Taşkına Sebep Olma”, “Görevi İhmal ve Kötüye Kullanma”, “Taksirle Ölüme veya Yaralamaya Sebebiyet Verme” gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı ile Düzce Valiliği’nin yanı sıra AKP’li Düzce Belediyesi, MHP’li Akçakoca Belediyesi ve MHP’li Cumayeri Belediyesi yetkilileri hakkında Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Ancak İçişleri Bakanlığı, Tanal’ın AKP’li ve MHP’li belediyelerin yetkililerine yönelik şikayeti hakkında “işleme konulmaması” kararı vermiş, soruşturma iznine kapıları kapatmıştı.

DANIŞTAY, BAKANLIĞIN KARARINI KALDIRDI
CHP’li vekil Tanal’ın itirazı üzerine Danıştay Birinci Dairesi, İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu kararını kaldırdı. Tanal’ın itirazını kabul eden Danıştay Birinci Dairesi’nin kararında, “dosyada bulunan bilgi ve belgelerden şikayetin, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesi kapsamında ön inceleme yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olduğu” vurgulandı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı’nın hatalı işlem yaptığının altının çizildiği Danıştay Birinci Dairesi’nin kararında şöyle denildi:

“Dosyada bulunan bilgi ve belgelerden şikayetin, anılan Kanunun 4’üncü maddesi kapsamında ön inceleme yaptırılması gerektirecek nitelikte olduğu anlaşıldığından, 4483 sayılı Kanun’un belirtilen hükümleri uyarınca yetkili merci tarafından ön inceleme emri verilmesi, bu emre dayalı olarak ön inceleme raporu düzenlenmesi, isnat edilen eylemle illiyet bağı bulunanların ‘Belediye Başkanlığı Yetkilileri ve Encümen Üyeleri’ şeklinde değil, ismen ve görev unvanlarıyla belirlenmesi, yetkili merci tarafından söz konusu ön inceleme raporu da göz önünde bulundurulmak suretiyle soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine ilişkin bir kararın tesis edilmesi, verilecek kararın türüne göre on günlük itiraz süresini ve itiraza bakmakla görevli yeri de belirten gerekli bildirimler yapıldıktan sonra karara karşı itirazda bulunulması durumunda yazılı bildirimlere ilişkin günlü ve imzalı bildirim alındıları ile itiraz dilekçeleri de eklenerek dosyanın Dairemize gönderilmesi gerektiğinden, itirazların kabulü ile İçişleri Bakanı tarafından verilen şikayetin işleme konulmamasına ilişkin 16.11.2020 tarih ve iNS:2019.81.31.20 sayılı kararın kaldırılmasına, dosyanın karar ekli olarak İçişleri Bakanlığı’na, kararın bir örneğinin itiraz edenlere ve vekiline gönderilmesine oy çokluğuyla kesin olarak karar verildi.”


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    3 hafta önce
    ‘’AKP İKTİDARIN DİN VE ALLAH İSTİSMARI’’ Her ülkede siyasetçiler faturaya Allah’a kesmektedir. Fransa cumhurbaşkanı siyasi kariyerini koruyabilmek için ülkesindeki Camileri kapatırken, bizde ülkemiz Türkiye’de ise başta cumhurbaşkanının kendisi olmak üzere Allah’ın dinini kötü emelleri için kullanırken şimdi birde onun iç işleri bakanı Süleyman Soylu ‘’BİZ YAPMADIK ALLAH YAPTIRDI’’ diye her şeyi onları Allah’ın yaptırdığını söylemektedir. 20 Aralık 21 Aralık’a bağlayan gecede ülkemizde bir gecede Dolar üstünden fakir fukaranın tüyü bitmemiş yetimin hakkını iç güçlere soyduranlarıda mı, Allah yaptırdı? Bende gece gündüz Rabbime secdelere kapanarak isyan ederek artık; ‚’Nice memleketleri, baskı zulüm ve işkence ile temel hak ve hürriyetleri, Allah yolunu, Allah yolundaki faaliyetleri engellerken yok ettik. Geride, damları çökmüş, duvarları yıkılmış harabeler, terkedilmiş susuz kuyular, ıssız kalmış ulu saraylar bıraktılar.’’(Hac Suresi 45)İn tecelli ettiğini görmek istiyorum diye feryat etmekteyim.