Süleyman Soylu, vatandaşlık verilen Afgan sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da katıldığı tanıtım toplantısında Türk vatandaşlığı verilen Afganistan uyruklu sayısının 37 bin olduğunu duyurdu.

Süleyman Soylu, vatandaşlık verilen Afgan sayısını açıkladı
10 Mayıs 2022 - 11:42


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da yerli e-pasaport, e-mavi kart ve e-sürücü belgesi tanıtım toplantısında konuştu.

Soylu, burada yaptığı açıklamada bugüne kadar 200 bin 950 Suriyelinin vatandaşlık aldığını söyledi. Soylu, Türk vatandaşlığı verilen Afgan sayısının ise 37 bin olduğunu belirtti.

Süleyman Soylu, "Bugüne kadar vatandaşlık hakkı kazanan Suriyeli sayısı 200 bin 950'dir. 113 bin 654'ü reşittir. 69 bin 930'u erkektir reşit olanların. 87 bin 296'sı da çocuktur. Afganistan uyruklu sayısı da 37 bindir. Bunun 17 bini Türkmendir" diye konuştu.

Soylu, şöyle devam etti:
Uygur Türklerinin bir kısmının ikameti yoktu, bir kısmı vatandaş değildi. Hepsini uzun dönemli ikamete çevirdik. Uygur Türkleri dahil olmak üzere hepsine İstanbul'da müracaatları halinde Özel Türk soylar ofisi kurduk. Şu anda 6 bin Uygur Türkü vatandaş oldu, 2 bininin de vatandaşlık işlemleri de devam ediyor. 25 bin de yabancı yatırımcılıktan vatandaşlık kazanan var. Bu yabancı yatırımcılardan elde edilen gelir 7 milyar 530 milyon dolar. 3 türlü Türk vatandaşlığı kazanma yolu var: Genel olarak, evlenme yoluyla ve istisnai olarak... 5 yıl Türkiye'de kesintisiz ikamet ediyorsa, bu sürede suç ve suça dair bir konuya karışmamışsa Türk vatandaşı olabilir. Bir Türk vatandaşıyla 3 yıl evliyseniz yine Türk vatandaşlığı için başvurabilirsiniz. İstisnai olarak da Türkiye'de sanayi, kültürel, müzik gibi alanlarda fayda sağlayacağı değerlendirilen yabancılar da vatandaş istisnai olarak olabilir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum