Süleyman Soylu, ülkesine dönen Suriyelilerin sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Son verilere göre 503 bin 150 Suriyeli kardeşimiz ülkesine gönüllü olarak geri döndü" açıklamasında bulundu.

Süleyman Soylu, ülkesine dönen Suriyelilerin sayısını açıkladı
01 Haziran 2022 - 16:03


Sığınmacı sorunu ve göç hareketleri tartışılmaya devam ederken Suriyelilerin geri dönüşü gündemdeki yerini koruyor. İktidar temsilcileri "Geri göndermeyeceğiz" derken muhalefetten "Geri göndereceğiz" açıklamaları geliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD'da düzenlenen, "Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamındaki "İdlib 100 bin Briket Ev Tanıtım Toplantısı"na katıldı. Süleyman Soylu, burada yaptığı açıklamada "Son verilere göre 503 bin 150 Suriyeli kardeşimiz ülkesine gönüllü olarak geri döndü" dedi.

Soylu şöyle konuştu:
"Türkiye, göç meselesine hayalci veya ütopik bakıyor değildir. Yaşananlar, bizim sebep olmadığımız bir güvenlik sorununun, coğrafi konumdan dolayı bize yansımasıdır. Biz sadece, bu sorunu akla, mantığa, vicdana ve medeniyet değerlerimize uygun şekilde yönetmeye çalışıyoruz.

Son verilere göre 503 bin 150 Suriyeli kardeşimiz ülkesine gönüllü olarak geri döndü. Bunu artırmak, oranın daha çok istikrara kavuşmasına, oradaki insanlara bir nefes alma imkanı, barınma imkanı oluşturulmasına bağlıdır. Bu noktadan hareketle 20 bin briket ev hedefiyle başladığımız ve şu anda 60 bini tamamlanan kampanyamızda vites yükseltiyoruz. Cumhurbaşkanımızın verdiği hedef doğrultusunda bugün itibarıyla 100 bin briket ev hedefine adım atıyoruz. Mantıklı, sonuç odaklı, tamamen hayırseverlerimizin bağışları, buradaki arkadaşlarımızın emek ve gayretleriyle gerçekleşen bir kampanyanın 100 bin hedefini aşması konusundaki planlamalarımızı da gerçekleştiriyoruz.''

 
loading...

YORUMLAR

  • 1 Yorum