Süleyman Soylu'dan Cumhuriyet gazetesine 1 milyon liralık dava

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet gazetesine 1 milyon TL'lik manevi tazminat davası açtı. Soylu'nun tazminat davasını hakkında yapılan haberler nedeniyle açtığı belirtildi.

Süleyman Soylu'dan Cumhuriyet gazetesine 1 milyon liralık dava
06 Temmuz 2021 - 08:48

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet gazetesine, hakkında yaptığı haberler nedeniyle 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

Soylu'nun avukatı Uğur Kızılca, dava hakkında açıklama yaptı. Kızılca, Soylu hakkında Cumhuriyet gazetesinde 52 günde 254'ü doğrudan Soylu'ya yönelik olmak üzere toplam 313 haber ve köşe yazısı yayımlandığını belirtti.

Kızılca, Soylu'nun kişilik haklarını hedef aldığını öne sürdüğü bu haberlerin tamamen kurgu ve gerçeğe aykırı olduğunu, hakaret ve iftira içerdiğini iddia etti. Kızılca, haberlerin veriliş biçimleri dikkate alındığında haber verme hakkının kötüye kullanıldığını ve bu faaliyetin gazetecilik olmadığının çok net bir şekilde anlaşıldığını savundu.

Kızılca, şu ifadeleri kullandı;
"Gelinen aşamada müvekkilimin 52 gündür sistematik bir şekilde maruz kaldığı saldırının ağırlığı ve kabul edilemez oluşu, saldırının ülke genelinde geniş bir kitleye ulaşacak şekilde alenen yapılmış olması, gerçeğe aykırı haberlerin içeriğinde yer alan hususlar, bu hususlara bilerek ve istenerek yer verildiğinin çok açık olması, bu süreçte odak olarak karşımıza çıkan gazete tarafından sistematik olarak ısrarla saldırıda bulunulması üzerine Cumhuriyet gazetesi aleyhine 1 milyon Türk lirası manevi tazminata hükmedilmesi talebiyle Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine dava açılmıştır."


YORUMLAR

  • 0 Yorum