Süleyman Soylu'dan 'Ankara ve İstanbul' açıklaması: Ön inceleme ve soruşturma başlatıldı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri hakkındaki dosyaların akıbetine ilişkin konuştu. Soylu, İBB'ye ilişkin 6 dosya için müfettişlerin ön inceleme talebinde bulunulduğunu, ABB hakkında da ihbar üzerine bir asfalt ihalesiyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Süleyman Soylu'dan 'Ankara ve İstanbul' açıklaması: Ön inceleme ve soruşturma başlatıldı!
09 Aralık 2021 - 10:57 - Güncelleme: 09 Aralık 2021 - 11:30
Süleyman Soylu, TBMM Genel Kurulu’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını cevapladı.

"ÖN İNCELEME VE SORUŞTURMA BAŞLATILDI"
İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri hakkındaki dosyalara ilişkin, “Dün Sayın Kılıçdaroğlu da sordu. İstanbul’da 34 dosya vardı. 3 ihale dosyasında, 16 gayrimenkul alımı, 1 sivil toplum kuruluşları, 1 kentsel dönüşüm dosyasında hukuka aykırılık olmadığından rapor düzenlenmiştir. Müfettişlerce 6 dosya hakkında ön inceleme talebinde bulunuldu ve ben onayladım” diye konuştu.

Bakan Soylu, “Ankara asfalt ihalesiyle ilgili çok önemli ihbar üzerine soruşturma başladı” diye bilgi verdi.  

Süleyman Soylu, şu ifadeleri kullandı
"İstanbul Büyükşehir’le ve Ankara Büyükşehir’le ilgili bir yazı geldi. Şöyle, birincisini dün Sayın Kılıçdaroğlu sormuştu. İstanbul’daki 24-25 dosya ne oldu?” diye. Ben burada düzelteyim, İstanbul’da 34 dosya vardı.

Burada 34 dosyanın yapılan 3 ihale dosyasında, 16 gayrimenkul alım dosyasında, 1 sivil toplum kuruluşlarına yardım dosyasında, 1 kentsel dönüşüm projesi olmak üzere toplam 21 dosyada hukuka bir aykırılık rastlanmadığı için araştırma raporu düzenlenmiştir.

Şirketlerin denetimi Ticaret Bakanlığı’na ait olduğundan dolayı, şirket denetimlerine ait 7 dosya Ticaret Bakanlığımıza gönderilmiştir. Müfettişlerce 6 dosya hakkında da ön inceleme talebinde bulunulmuştur ve ben de ön inceleme taleplerini onayladım.


“YÜZDE 14’Ü AÇIK İHALE USULÜYLE YAPILDI”
Dün veya ondan önceki gün Nurettin Bey bir açıklamada bulundu, yaptığı açıklamada, özellikle şunu söyleyeyim, 11 bin 415 ihalenin yüzde 14’ünün açık ihale usulüyle, geri kalan yüzde 86’lık kesimin, 9 bin 791 bir ihalenin ise doğrudan teminle ya da pazarlık usulüyle yapıldığı.

Burada bize de gelen itiraz çerçevesinde yaklaşık 2 milyar tutan bir işin 730 milyonluk bölümünün, üzerinde, bunun fazla ödendiği ve bu ihalelerin yanlış yapıldığı hususunda bir, mülkiye müfettişlerince; iki, MASAK; üç, vergi dairesi, Vergi Denetim Kurulunca bir şey başlatıldı."


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandaş
    1 ay önce
    Ah Mansur Başkan ah. Suyu bulandırdın KURT YEMEYİ KAFAYA KOYMUŞ BİR KERE. Yanındayız.