Starbucks harekete geçti: Depozito sistemi geliyor, bardaklar tarihe karışıyor!

ABD'li kahve zinciri Starbucks, tek kullanımlık karton ve plastik bardaklarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidiyor. Şirket, atıkları azaltma gerekçesiyle depozito sistemine geçmeyi planlıyor. Buna göre karton ve plastik bardaklar kaldırılacak ve yerine ödünç olarak cam kupa verilecek.

Starbucks harekete geçti: Depozito sistemi geliyor, bardaklar tarihe karışıyor!
16 Mart 2022 - 10:51


Starbucks, tek kullanımlık olan ikonik karton ve plastik bardakları değiştirmek için harekete geçti.

Karton bardaklardaki beyaz üzerine Starbucks logosunun yerleştirildiği veya tatillere özel temalara yer verilen bardaklar ve soğuk içecekler için şeffaf plastik bardaklar pek çok müşteri tarafından beğeniliyor. Ancak şirket bu bardakları "Atığa dönüştüğünü ve sokaklara, caddelere" atıldığı gerekçesiyle değiştirmeyi planlıyor.

Bu sebeple Starbucks, tek kullanımlık bardaklar yerine kullanabileceği yeni yöntemler üzerinde çalışmaya başladı.

DEPOZİTO SİSTEMİ: 'ÖDÜNÇ BARDAK'
CNN'e konuşan Starbucks Sürdürülebilirlik Başkanı Michael Kobori, “Kupamız her yerde ve bunu seviyoruz. Ama aynı bardaklar tek kullanımlık ve atıldıklarında çöplüklere, sokaklara ve sularda çöp olarak kalıyor. Bazıları geri dönüştürebilir, ancak geri dönüşümlerin de sonu çöplük oluyor. Tek kullanımlık bardağı ortadan kaldırmak tek seçenek” sözlerine yer verdiği açıklamasıyla, ilerleyen günlerde karşılaşılabilecek bardaklarla ilgili ilk sinyalleri verdi. 

TEST AŞAMASINDA
WebTekno'da yer alan habere göre; şirketin bu atıkların önüne geçmek için bulduğu çözümlerden biri müşterilerin Starbucks'lardan ödünç kupa alması.

Test aşamasında olduğu söylenen bu yeni uygulamayla, Starbucks, 2025 yılına kadar her müşterinin bir seramik ya da yeniden kullanılabilir kupa ödünç alarak kahve siparişlerinde kullanabilmesini hedefliyor. Buna göre müşteriler, kahveleri karton bardak yerine ödünç aldıkları Starbucks bardaklarında içebilecek. 

Müşterilerin bardağı geri getirmemesi gibi durumlarla karşılaşmamak için de şirket, bu bardaklardan isteyen müşterilerden belirli bir miktar depozito alacak. Müşteriler bardakları iade ettiğinde de bu depozito geri ödenecek. Tabii söylenenlere göre şirketin atık bardaklar için tek çözüm yöntemi de bu değil. 

Pandemi döneminde Starbucks, müşterilerin kendi kupalarını getirmesini yasaklamıştı. Çıkan haberlere göre şirket, önceden veya arabaya sipariş verse bile müşterilerin kahvelerini kendi fincanlarında almalarına olanak sağlamayı planlıyor. Şirketin bu yeniliği gelecek yılın sonuna kadar ABD ve Kanada’daki Starbucks mağazalarında kullanıma sunacağı söyleniyor.

Karton bardak kullanımını aşamalı olarak sona erdirmek için, bu uygulamalar hayata geçtiğinde bile isteyen müşteriler yine karton ve plastik bardaklarda içeceğini alabilecek. 

Şirket, bu bardakların kullanımına aşamalı olarak son vermeyi planlıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum