Son seçim anketinin sonuçları açıklandı: 5 parti barajı geçiyor, 2 parti ilk kez ankette çıktı

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre 5 parti yeni seçim barajı yüzde 7'yi geçiyor. Ayrıca Yeniden Refah Partisi ve Zafer Partisi ilk kez ankette çıktı.

Son seçim anketinin sonuçları açıklandı: 5 parti barajı geçiyor, 2 parti ilk kez ankette çıktı
16 Nisan 2022 - 11:07


Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Halk TV canlı yaynında son yaptıkları seçim anketinin sonuçlarını açıkladı.

Nisan ayının ilk haftasında bilgisayar destekli telefon yoluyla Türkiye çapında 1500 kişi ile gerçekleştirilen anket İstanbul Ekonomi Araştırma kaynakları ve finansı ile gerçekleştirildi. Partilerin kararsızlar dağıtıldıktan sonraki oy oranları şöyle:

  • AKP: Yüzde 32
  • CHP: Yüzde 25
  • İYİ Parti: Yüzde 15
  • HDP: Yüzde 11
  • MHP: Yüzde 7

Selçuki anketle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
"Şimdi birkaç trend var ki birkaç aydır devam ediyor. Onlara dikkat çekmek lazım. Şimdi biz araştırmalarımızda hep şuna bakıyoruz. Aynı sonuçları belirli aylarda üst üste alıyor muyuz? Yani trendler oluşuyor mu? İki temel şey var. Birincisi şu, Millet İttifakı yine Cumhur İttifakı'nın önünde. Yaklaşık 1, 1 buçuk, 2 puan kadar önünde. Geçtiğimiz ayda aynı sonuca ulaşmıştık.

ZAFER PARTİSİ VE YENİDEN REFAH PARTİSİ İLK KEZ ÇIKTI
Memleket bu ay anketimizde çıkmadı. İki sonuç enteresandı. Yeniden Refah Partisi ankette ikinci ay üst üstte çıktı. Yüzde 0.5 civarında. Zafer Partisi'nin ilk defa anketimizde çıktığını görüyoruz. O da yaklaşık yüzde 0.5 civarında."


YORUMLAR

  • 0 Yorum