Son anket sonucu açıklandı: Ankara'da Mansur Yavaş'ın oy oranı artıyor!

BUPAR Araştırma, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a ilişkin anketini açıkladı. Ankete göre Yavaş, 2019’da yüzde 51 olan oyunu yüzde 54.6’ya çıkardı. Vatandaşların yüzde 64.5'i Mansur Yavaş'a güveniyor. İşte detaylar...

Son anket sonucu açıklandı: Ankara'da Mansur Yavaş'ın oy oranı artıyor!
11 Nisan 2022 - 09:09


BUPAR Araştırma, Ankara'ya ilişkin anket sonucunu açıkladı. Araştırma, Mart 2019’daki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı (ABB) yüzde 51 ile kazanan Mansur Yavaş’a desteğin arttığını gösterdi. 

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'ın haberine göre araştırmada, 28 Mart-7 Nisan arasında Ankara’da 17 yaş ve üstü 1615 yurttaşla yüz yüze görüşüldü. Ankete katılanlara, “Yavaş ile AKP’den Mehmet Özhaseki bugün tekrar seçime girse kime oy verirsiniz” sorusu soruldu. Yurttaşların yüzde 54.6’sı bu soruya “Yavaş” yüzde 40.1’i ise “Özhaseki” yanıtını verdi. Yüzde 5.3’lük bir kesim ise “Kararsız” olduğunu söyledi.

Yurttaşlara, “Yavaş başarılı mıdır” sorusu yöneltildi. Yüzde 59.5’i “Başarılı”, yüzde 25.7’si “Başarılı değil”, yüzde 9.1’i “Ne başarılı ne değil”, yüzde 5.7’si de “Fikrim yok” yanıtını verdi. Ankette, “Bir belediye başkanı olarak Yavaş’a güveniyor musunuz” sorusu da yer aldı. Yüzde 64.5’i Yavaş’a güvendiğini, yüzde 29.6’sı güvenmediğini belirtirken yüzde 5.9’luk bir kesim ise fikir belirtmedi.

Katılımcılara, “Yavaş hakkında olumsuzluk duydunuz mu” sorusu da yöneltildi. Yüzde 76.7’lik bir kesim bu soruya “Hayır” yanıtını verdi. Yüzde 10.6 “Evet duydum” derken yüzde 12.7’lik bir kesim ise kararsız kaldı. 

"EN BEĞENDİĞİNİZ ÖZELLİKLERİ NELER"
Katılımcılara “Yavaş’ın en beğendiğiniz özellikleri nelerdir” sorusu da yöneltildi. Katılımcılar bu soruya “Efendi, Türk geleneklerine saygılı, sosyal yardımlar yapıyor, partizanlık yapmıyor, belediyede yolsuzluk yapmıyor, gençlere önem veriyor, insanları işten çıkarmıyor, siyasi polemiklere girmiyor” yanıtlarını verdi. 

Ankette “ABB’nin 25 yıl sonra CHP’ye geçmesi Ankara için nasıl oldu” sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 55.7’si “Daha iyi oldu”, 28.1’i “Daha kötü oldu” yanıtını verdi. Yüzde 8.9 “Değişen bir şey olmadı” dedi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum