Soma'da Erdoğan'ı protesto edenlere 6 yıl sonra dava açıldı!

Soma'da yaşanan maden faciasının ardından Erdoğan'a yönelik protestolara katılanlardan 34 kişi, "hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme" suçlamalarıyla yargılanıyor. 6 yıl sonra açılan davanın bir sonraki duruşması 2022 yılının şubat ayında görülecek.

Soma'da Erdoğan'ı protesto edenlere 6 yıl sonra dava açıldı!
13 Aralık 2021 - 16:17


Türkiye'deki en büyük toplu işçi ölümü, 13 Mayıs 2014'te Manisa'nın Soma ilçesinde Soma Holding'e ait madendeki faciada yaşandı. 301 işçinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili yapılan açıklamalar, yargı süreci çok tartışma yarattı.

Faciadan hemen sonra devlet erkanının akın ettiği ilçeye, dönemin başbakanı, bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gitti. Facianın ertesi günü ilçede incelemelerde bulunan Erdoğan, Soma Belediyesi'nde yaptığı açıklamada, "Bunlar olağan şeylerdir. Bunun yapısında fıtratında bunlar var" dedi.

YUSUF YERKEL'İN TEKMESİ
Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, belediyeden çıktıktan sonra protesto edilen Erdoğan, halkın tepkisi sırasında bir süre bir iş yerinde bekledi ve ardından ilçeden ayrıldı.

Protestoların sürdüğü sırada, o dönem Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel, yere düşen bir madenci yakınını tekmeledi. Çok tepki çeken bu görüntüler günlerce konuşuldu. Attığı tekmeden sonra dizinde yumuşak doku zedelenmesi olduğu gerekçesiyle darp raporu da alan Yerkel, 4 yıl sonra attığı tekme nedeniyle özür diledi.

6 YIL SONRA DAVA
Erdoğan'a yönelik protesto ve Yerkel'in tekmesiyle hafızalara kazınan o gün yaşananlarla ilgili, aradan tam 6 yıl geçtikten sonra dava açıldığı ortaya çıktı.

Faciadan bir gün sonra yaşanan olaylarla ilgili soruşturmanın sonunda, 2020 yılının kasım ayında, protestolara katılan 34 kişi hakkında dava açıldı.

6,5 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR
Davanın müşteki listesinde, eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor. 34 sanığa, "görevi yapmamak için direnme" ve "hakaret" suçlamalarıyla açılan davanın ilk duruşması, 22 Şubat 2021'de görüldü. Bu süreçte 4 duruşma daha yapıldı. Bir sonraki duruşma 10 Şubat 2022'de görülecek. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum