Şok rapor açıklandı: Gerçek Suriyeli sayısı 10 milyon!

Suriye'deki iç savaşın üzerinden 10 yılı geçmesinin ardından CHP'li Fethi Açıkel, “AKP'nin İflas Eden Suriye ve Göçmen Politikası” başlıklı bir rapor hazırladı. 10 maddelik rapora göre Türkiye, 10 milyon Suriyelinin bakımını üstlendi.

Şok rapor açıklandı: Gerçek Suriyeli sayısı 10 milyon!
10 Mayıs 2021 - 11:06
CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, Suriye’de çıkan iç savaşın 10'uncu yılının geride kalmasının ardından “AKP'nin İflas Eden Suriye ve Göçmen Politikası” başlığı ile Suriye iç savaşının Türkiye’ye ve Suriyeli mültecilere olan etkileri hakkında 10 maddelik bir rapor hazırladı.

TÜRKİYE, 10 MİLYON SURİYELİYE BAKIYOR
Türkiye’de geçtiğimiz yıl 100 bine yakın Suriyeli çocuğun doğmasına rağmen Suriyeli sayısının 4 yıldır aynı gösterildiğini belirten Açıkel, “Türkiye, toplamda 10 milyon Suriyelinin bakımını üstlenmiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti vergi mükelleflerinin kaynaklarıyla yaklaşık 10 milyon Suriyeliye hizmet ediliyor." iddiasında bulundu.

Suriye’de meydana gelen iç savaş sonucu kontrolsüz göç ve iktidarın uyguladığı denetimsiz açık kapı politikası sonucu Suriyeli cihatçı örgütlerin Türkiye’de ikamet edebilmesine olanak sağladığı ifade edildi. 

Suriyeli göçmenlerin jeopolitik koz ve şantaj aracı olarak kullanıldığını belirten Açıkel, bu durumun geri teptiğini ve 150 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiği halde kimlere vatandaşlık verildiğinin belli olmadığını öne sürdü. 

AKP’nin Suriye politikasında her alanda başarısız olduğunu vurgulayan Açıkel’in 10 maddelik tespitlerinde şunlar yer aldı:
"Türkiye sınırları, ‘serbest terör bölgesine’ dönüştürüldü, bedelini yurttaşlarımız hayatlarıyla ödedi. 150 bin Suriyeliye vatandaşlık verildi ancak kimlere vatandaşlık verildiği dahi belli değil.

1. Ortadoğu’nun cihatçı çeteleri, Türkiye’de cirit atar duruma geldi. Kayıt dışı göçmenler, dolandırıcılığa paravan edildi.

2. Suriyeli göçmenler jeopolitik koz ve şantaj aracı olarak kullanıldı.

3. AKP, Suriyeli göçmen meselesinde de kandırıldı. Ne Avrupa vize muafiyeti sağladı ne de istenilen yardım alınabildi.

4. Türkiye’de çift hukukluluk adeta yerleşti. Çok eşlilik ve çocuk evlilikleri cezasız yaygınlaştı ve cezasız kaldı.

5. Saray, ‘göçmen tsunamisine’ neden oldu. Suriyeli göçünü yönetemedi, özellikle sınır illerinde ve metropollerde kamu hizmetleri aksadı.

6. Göçmen çocuklar eğitimden tamamen koptu, pandemi göçmen eğitimsizliğini derinleştirdi.

7. IŞİD çeteleri, küçücük çocukların ticaretini yaptı. İnsan ticareti ve göçmen kaçakçılığı ayıbı yaygınlaştı.

8. Türkiye, geçen 10 yılda Suriye’deki iç savaş kaynaklı olarak Suriye Ordusu’ndan sonra en fazla askeri kayıp veren ülke oldu.

9. AKP’nin kontrolsüz ve öngörüsüz göç ettirme politikası nedeniyle yıllar içinde özellikle sınır illerimizin demografik yapısında köklü değişiklikler yaşandı.

10. Göçmenler için harcandığı iddia edilen kaynak, 2019 yılının Kasım ayında yapılan resmi açıklamalara göre 40 milyar dolar civarındadır. 2021 yılının Nisan ayı itibarıyla Türkiye’nin Suriyeli göçmenler için harcadığı toplam miktar bilinmemekte, ancak 50 milyar dolar düzeyine ulaştığı tahmin edilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum