Sinovac aşısı Omicron varyantına karşı etkili mi? İlk araştırma sonuçları açıklandı!

Türkiye'de de aktif olarak kullanılan Sinovac aşısına ilişkin yeni bir araştırma yapıldı. Sinovac aşısının yeni koronavirüs mutasyonu Omicron'a karşı etkili olup olmadığı incelendi. İşte 25 hastayla yapılan araştırmanın sonucu...

Sinovac aşısı Omicron varyantına karşı etkili mi? İlk araştırma sonuçları açıklandı!
15 Aralık 2021 - 10:15

Dünyada koronavirüse karşı aşılama sürerken mevcut aşıların yeni çıkan varyantlara karşı etkisi merak konusu olmuştu. Hong Kong'da, Türkiye'de de aktif olarak kullanılan Sinovac aşısına ilişkin bir araştırma yapıldı. Aşının Omicron varyantına karşı etkisi açığa çıktı.

Hong Kong'da Omicron varyantı ile ilgili yürütülen bir araştırma sonrası araştırmacılar, insanlara mümkün olan en kısa sürede koronavirüs aşısının üçüncü dozunu yaptırmaları çağrısında bulundu.

Yürütülen araştırma, Sinovac ve BioNTech tarafından üretilen koronavirüs aşılarının ürettiği antikor seviyelerinin Omicron varyantına karşı yetersiz kalabileceğini gösterdi.

Reuters'ın aktardığına göre Hong Kong Üniversitesi Mikrobiyoloji Departmanı tarafından yürütülen araştırmanın geçtiğimiz gün yayımlanan sonuçları, Sinovac tarafından üretilen koronavirüs aşısının Omicron varyantı karşısındaki etkisini gösteren ilk araştırma olma özelliğini taşıyor.

SINOVAC OLANLAR DİKKAT! ANTİKOR ÜRETMİYOR
Araştırma sonuçları Sinovac'ın ürettiği Coronavac aşısı uygulanan 25 hastanın hiçbirinde yeni varyantı etkisiz hale getirmek için yeterli miktarda antikor üretilmediğini gösterdi.

BioNTech aşısı uygulanan 25 kişiden ise yalnızca beşinde Omicron'u etkisiz hale getirmek için yeterli miktarda antikor üretildiği görüldü.

Araştırmacılar, "Yeni varyant ile daha uyumlu yeni jenerasyon bir aşı geliştirilene kadar, mümkün olan en kısa sürede üçüncü doz aşının yaptırılması tavsiye ediliyor" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum