Sinovac aşısı olanlar dikkat: Omicron araştırmasından umut veren sonuç

Dünyada vaka sayılarının patlak vermesine neden olan Omicron varyantıyla ilgili yapılan bir araştırma, Türkiye'de de aktif olarak kullanılan Sinovac aşısıyla ilgili dikkat çeken sonuçlar çıkardı.

Sinovac aşısı olanlar dikkat: Omicron araştırmasından umut veren sonuç
02 Ocak 2022 - 10:08


Dünyada koronavirüse karşı aşılamala sürerken Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında rekor artışlar yaşanıyor. Şili’de yapılan bir araştırma Türkiye'de de aktif olarak kullanılan Sinovac aşısının Omicron varyantına karşı etkisini gözler önüne serdi.

Papalık Katolik Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın erken dönem sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan bilim insanları, Sinovac’ın geliştirdiği ve Türkiye’de de “Çin aşısı” olarak bilinen ve kullanılan aşının üçüncü dozunun Omicron varyantına karşı etkili olduğunu duyurdu.

Bilim insanları Sinovac’ın iki doz aşısını olanlara verilen üçüncü dozun Omicron varyantına karşı hücresel bağışıklığı harekete geçirdiği kaydedildi.

Millenium İmmünoloji ve İmmüniterapi Enstitüsü’nün yönettiği araştırmayı yürüten Profesör Doktor Alexis Kalergis, Sinovac’ın üçüncü doz aşısı Omicron varyantına karşı bağışıklığı artırıyor. Üçüncü doz aşı Omicron varyantına karşı T-hücresi seviyesini artırıyor” dedi.

Kalergis, “Bu araştırma bize aşının Omicron varyantında bulunan antijenleri barındırdığını gösteriyor. Bu sonuçlar bize T lenfositlerinin Omicron varyantıyla karşılaştığında tehlikeli virüsleri öldürecek gama interferonlarını (bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapı) artırdığını gözler önüne serdi” ifadesini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum