Sinovac aşısı olanlar dikkat: 3 doz aşı Omicron varyantına karşı korumuyor

Türkiye'de de aktif olarak kullanılan Sinovac aşısının Omicron varyantına karşı etkisinin incelendiği araştırmadan korkutan sonuç çıktı. Araştırmaya göre 3 doz Sinovac aşısı Omicron varyantına karşı korumuyor

Sinovac aşısı olanlar dikkat: 3 doz aşı Omicron varyantına karşı korumuyor
23 Aralık 2021 - 12:44

Koronavirüs salgınıyla birlikte Türkiye’de de kullanılmaya başlanan ve hacim olarak dünya genelinde en çok kullanılan aşılardan biri olan Sinovac'ın geliştirdiği CoronaVac ile ilgili çarpıcı bir araştırma yapıldı.

Hong Kong Üniversitesi ve Hong Kong Çin Üniversitesi’nde gerçekleşen araştırma sonucunda iki doz CoronaVac’tan sonra üçüncü doz hatırlatma dozunu da Sinovac’ın geliştirdiği aşıyı olanlarda Omicron varyantına karşı bir etki elde edilmediği tespit edildi.

Sözcü'nün aktardığına göre bilim insanları araştırmanın sonuçlarını kamuoyuna duyururken, iki doz Sinovac aşısı olanların mRNA teknolojisi kullanan bir aşıyı üçüncü doz olarak tercih etmelerinin daha büyük koruma sağladığını açıkladı.

Açıklamada, “İki doz CoronaVac olduktan sonra üçüncü dozu Pfizer/BioNTech olanların Omicron varyantına karşı elde ettiği antikor seviyeleri çok daha yüksek” denildi.

İKİ DOZ BIONTECH DE YETERSİZ
Araştırmada BionTech/Pfizer’ın geliştirdiği ve Türkiye’de de kullanılan Comirnaty isimli aşının iki dozunun yetersiz olduğu belirtilirken üçüncü doz aşının da aynı tür aşı olması durumunda koruma oranının arttığına dikkat çekildi.

Resmi verilere göre dünya genelinde 2.3 milyar doz CoronaVac aşısı üretildi ve kullanıldı. Bu aşıların çoğu Çin’de kullanılırken, bu aşıların geri kalanı ise gelişmekte olan ülkelerde tercih edildi.

Sinovac geçen hafta üç doz aşısını olanların yüzde 94’ünde koruma sağlandığını açıklamıştı. Fakat şirket ne oranda koruma sağlandığına dair bir açıklama yapmamıştı. ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’in haberinde ise Sinovac yetkililerinin bu konudaki açıklamalara yanıt vermediği de kaydedildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum