Seçime girebilecek parti sayısı 20'ye çıktı! İşte o partiler...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde, 6 Haziran'da yapılacak belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimine, Gelecek Partisinin de katılabileceğine karar verdi. Bu kararla seçimlere katılabilecek siyasi parti sayısı 20'ye yükselmiş oldu.

Seçime girebilecek parti sayısı 20'ye çıktı! İşte o partiler...
08 Nisan 2021 - 10:39

Yüksek Seçim Kurulu, Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkanı olduğu Gelecek Partisi'nin Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde yapılacak seçim için yaptığı itirazı kabul etti. Böylece seçimlere girebilecek parti sayısı 20'ye yükseldi.

Yüksek Seçim Kurulu, 19 Mart'ta verdiği karar ile seçimlere katılabilecek 19 partiyi açıklamış, diğer partilerin seçimlere katılma yeterliliğini sağlayamadığına hükmetmişti. Gelecek Partisi, Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün ve Avukat Ali Aydın aracılığıyla karara itiraz etti.

İtirazda, partinin 42 ilde örgüt kurarak kongre şartını yerine getirdiği, bu nedenle yapılacak ilk seçime katılabileceği belirtildi. İtirazı kabul eden YSK, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gerekli belgeleri istedi. Belgeleri inceleyerek yeni bir karar alan YSK, Gelecek Partisi'nin yapılacak ilk seçimlere katılabileceğini, seçime katılabilecek parti sayısının 20 olduğunu açıkladı.

Bu kararın ardından, seçime katılabilecek partiler şöyle:
- AKP
- Anavatan Partisi
- BTP
- BBP
- CHP
- DEVA
- DP
- DSP
- Genç Parti
- HDP
- Hüda-Par
- MHP
- MYP
- İYİ Parti
- Saadet Parti
- Sol Parti
- TKP
- Vatan Partisi
- Yeniden Refah Partisi
- Gelecek Partisi


YORUMLAR

  • 0 Yorum