Saray'dan Birleşik Arap Emirlikleri açıklaması!

BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan'ın Türkiye ziyareti sonrasında Saray'dan açıklama geldi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ikili ekonomik ilişkileri güçlendirme konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Saray'dan Birleşik Arap Emirlikleri açıklaması!
25 Kasım 2021 - 10:25


Ankara, 24 Kasım günü çok kritik bir görüşmeye ev sahipliği yaptı.15 Temmuz'un sorumlusu olarak gösterilen Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Söz konusu görüşmenin ardından Saray'dan da açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin "Türkiye ve BAE, ikili ekonomik ilişkilerini güçlendirme ve bölgesel iş birliği fırsatlarından yararlanma hususlarında kararlıdır. Bunun, Türkiye-Körfez ilişkilerinde bölgesel istikrar açısından yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Altun'un Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:
"Bu ziyaret, devletimizin bölgesel barış ve istikrarı tesis etmeye yönelik çabalarını kanıtlayan önemli bir ziyaret oldu. Ticaret, enerji ve çevre alanlarında imzalanan ikili anlaşmalar ekonomik ilişkilerimizi geliştirecektir. Ayrıca, bu anlaşmaların çok ihtiyaç duyulan iş birliği hedefini daha da ileriye taşımasını temenni ediyoruz.

Türkiye bölgede istikrar ve barış için her zaman önemli bir güç olacaktır. Özel şirketler arasındaki anlaşmaların yanı sıra borsalarımız ve liman yönetimlerimiz arasındaki yatırım anlaşmaları da ekonomik profilimizi güçlendirecektir. Önümüzdeki yıllarda ticari ilişkilerimizi geliştirmek en büyük önceliğimiz olacaktır.

Türkiye ve BAE, ikili ekonomik ilişkilerini güçlendirme ve bölgesel iş birliği fırsatlarından yararlanma hususlarında kararlıdır. Bunun, Türkiye-Körfez ilişkilerinde bölgesel istikrar açısından yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyoruz."

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gelmişti. Ziyaret kapsamında BAE'den Türkiye'ye doğrudan yatırımı artıracak anlaşmalar imzalanacağı belirtilmişti. BAE'li yetkililer 10 milyar dolarlık yatırım için fon ayırdıklarını belirtmişti.
 
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum