Şanlıurfa Balıklıgöl'de toplanan bir grup siyah Tevhid bayrakları açtı, şeriat istedi

Şanlıurfa Balıklıgöl'de skandal görüntüler ortaya çıktı. Köklü Değişim isimli oluşum, tekbir getirip bayraklar sallayarak şeriat çağrısı yaptı. O anlar çevredekiler tarafından kaydedildi.

Şanlıurfa Balıklıgöl'de toplanan bir grup siyah Tevhid bayrakları açtı, şeriat istedi
28 Nisan 2022 - 09:45 - Güncelleme: 28 Nisan 2022 - 10:18


Şanlıurfa'da tartışmalı görüntüler. Kadir gecesi münasebetiyle Eyyübiye ilçesinde toplanan bir grup, siyah tevhid bayrakları açarak şeriat çağrısında bulundu.

Kendilerine "Köklü Değişim" ismini veren grubun etkinliğine çok sayıda kişi katıldı. Balıklıgöl'ü ziyarete gelen vatandaşlar, grubun eylemini telefonlarıyla kaydetti.

İslam tarihinde önemli bir yeri olan siyah  Kelime-i Tevhid bayrakları son yıllarda IŞİD ve El Kaide gibi terör grupları tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Basın açıklaması yapan grup, "İslam Şeriatı'nı tatbik edecek Raşidi Hilafet Devleti'nin kurulması için hep birlikte elleri semaya açıp amin dedik" ifadeleriyle şeriat çağrısı yaptı.

MURAT BARDAKÇI'NIN SİYAH TEVHİD BAYRAĞI YORUMU
Hazreti Muhammed'in "râye" ismi verilen bayrağı siyah olduğu için cihad bayrakları Abbasîler'den itibaren hep siyah renkte olmuş ve Abbasîler ile mücadele eden son Emevî Halifesi İkinci Mervan'ın kırmızı bayrak açmasının dışında bu gelenek günümüze kadar devam etmiştir. Bugün cihad iddiasında bulunan el Kaide'den IŞİD'e kadar ne kadar örgüt varsa, hepsi aynı gelenek uyarınca siyah bayrak kullanırlar.

Şimdi, IŞİD'in siyah bayrağının üzerinde yazılı olan sözleri ve bayrağın özelliğini anlatayım:
Bayrakta "kelime-i tevhid", yani "Allah'tan başka Tanrı yoktur; Muhammed Allah'ın elçisidir" demek olan "Lâ İlâhe İllallah Muhammedun Resulullah" sözleri yazılıdır. "Kelime-i tevhid", İslâm'ın esasını teşkil eden tevhid kavramının ifadesidir; bugüne kadar hat levhalarından taş işçiliğine, ilâhilerden zikirlere ve bayraklara kadar birçok yerde kullanılmıştır, meselâ, Suudi Arabistan'ın yeşil renkli bayrağının üzerinde de kelime-i tevhid vardır.

IŞİD'in bayrağının üst tarafındaki satırda kelime-i tevhidin "Lâ İlâhe İllallah" şeklindeki ilk kısmı, alttaki dairede de ikinci bölümü, yani "Muhammedun Resulullah" ibâresi vardır ve işte bu daire, Hazreti Muhammed'in mührünün oraya monte edilmiş şeklidir.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • okuyan yazan bir adam
  2 hafta önce
  Keşke o mübarek gecede böyle gösteri yaparak fitneye sebep olacağınıza ibadet etseydiniz... Allah akıl fikir versin.
 • Timur
  2 hafta önce
  Verin şunlara şeriatı refaha ersinler niye zorlarsınızki hem kayıp uzuvlarından neci olduklarını anlarsınız
 • Yolcu
  2 hafta önce
  Bu güzelim ülkede her cins insan var artık