Sağlık Bakanlığı'nın BionTech aşısı kılavuzunda dikkat çeken detay: İkinci doz yapılmayacak!

Türkiye'de Çin aşısı Sinovac'ın ardından BioNTech aşılarının ilk dozları dün uygulanmaya başladı. Aşı tercihi vatandaşa bırakılırken Sağlık Bakanlığınca yayımlanan kılavuza göre, bazı durumlarda ikinci dozun yapılmayacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'nın BionTech aşısı kılavuzunda dikkat çeken detay: İkinci doz yapılmayacak!
03 Nisan 2021 - 10:53

Çin'in Sinavac aşısından sonra Türkiye'de kullanılmaya başlanan ikinci aşı Biontech oldu. Aşının ilk dozları dün uygulanmaya başladı. İki doz şeklinde uygulanan aşının ikinci dozu ise 4 hafta sonra yapılacak. Ancak, bazı durumlarda aşının ikinci dozunun uygulanmayacağı belirtildi.

Randevu sistemi üzerinden BioNTech aşısını tercih eden vatandaşlar ilk dozları olmaya başlarken, mRNA türünde olan BioNTech aşısıyla ilgili kılavuz da yayımlandı.

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan kılavuzda yer alan bilgilere göre, aşının ilk dozundan sonra ciddi bir alerjik reaksiyon ortaya çıkması durumunda 2'inci doz yapılmayacak.

ALERJİK REAKSİYONA İKİNCİ DOZ YAPILMAYACAK
Aşı uygulama kuralları içerisinde aşının ilk dozunun sonrasında anafilaksi öyküsü varlığında ikinci doz uygulanmayacağı da yer aldı. Ayrıca aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ya da aşının ilk dozunu takiben anafilaksi dışı akut alerjik reaksiyon öyküsü varlığında aşının bir sonraki dozu uygulanmadan önce bir alerji/immünoloji uzmanına danışılması gerektiği de belirtildi.

Kılavuzda yer alan kurallara göre aşının uygulanma yönergesi şöyle:

  • Diğer aşılar ile arasında (öncesinde ve sonrasında) iki hafta süre bırakılması tercih edilmelidir. Herhangi bir şekilde, mRNA aşısı bu aralıktan önce uygulanmış ise her iki aşının da tekrarlanmasına gerek yoktur.
  • Kuduz, tetanos toksoidi içeren aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir.
  • Tüberkülin deri testi ise ya aşıyla aynı gün yapılmalı ya da aşı uygulamasından en az dört hafta sonrasına ertelenmelidir.
  • Aşı uygulamasından sonra olası alerjik reaksiyonlar açısından kişi bilgilendirilmeli ve 15 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.
  • Alerji öyküsü olan kişiler 30 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.
  • Daha sonraki dönemde de herhangi bir yan etki gelişiminde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması söylenmelidir.
  • Aşı uygulaması öncesinde mutlaka karekod okutulmalıdır. Aşı uygulanan kişiye ait bilgiler ‘AŞILA’ mobil uygulamasına kaydedilecektir.
  • Pandemik COVID-19 aşılarının uygulanması sonrasında ortaya çıkabilecek erken ve geç istenmeyen etkiler Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS), Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) veya Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden bildirilecektir.
  • Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum