'Sağlık Bakanlığı, hidroksiklorokin ilacıyla hastalar üzerinde deney mi yaptı?'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın övgüyle bahsettiği ve Türkiye'nin 1 milyon kutu aldığını söylediği Hidroksiklorokin ilacının hiçbir faydası olmadığı anlaşılınca kullanımı durduruldu. Ağır yan etkileri olan ilaçla ilgili CHP'li Murat Emir Bakan Koca'ya “Hastalar üzerinde deney mi yapıldı? Kaç kişi klorokine bağlı kalp rahatsızlığı geçirdi?” sorularını yöneltti.

'Sağlık Bakanlığı, hidroksiklorokin ilacıyla hastalar üzerinde deney mi yaptı?'
10 Mayıs 2021 - 13:00
Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde koronavirüs tedavi rehberini güncellemişti. Alınan karara göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın büyük övgüyle bahsettiği ve Türkiye'nin 1 milyon kutu aldığı açıklanan Hidroksiklorokin ilacının kullanımı durdurulmuştu. Tedavide hiçbir faydasının olmadığı anlaşılan ve çok ağır yan etkileri olduğu ortaya çıkan ilaç, TBMM'ye taşındı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Bakan Koca'ya hidroksiklorokin (klorokin) ilacı ile ilgili “Hastalar üzerinde deney mi yapıldı? Kaç kişi klorokine bağlı kalp rahatsızlığı geçirdi?” sorularını yöneltti.

Konuyla ilgili 5 ay önce Meclis'e sundukları soru önergesinin halen yanıtlanmadığını belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ilacın Dünya Sağlık Örgütü tarafından kullanımının durdurulduğunu ve bilim insanlarının yan etkilerine karşı bakanlığı uyardığına dikkat çekti. Emir, dünyada klorokini son 6 ayda kullanan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

CHP’li Emir, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:
“Klorokin, Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 tedavisinde uygulanmasını durdurduğu ve Amerikan Gıda İlaç Dairesi’nin (FDA) yan etkileri dolayısıyla onayını geri çektiği bir ilaçtır. FDA tarafından yayınlanan klorokin tedavisine yönelik yan etkiler arasında yüzde 28’lik oranla kalbe bağlı komplikasyonlar (kardiyak bulgular) birinci sırada yer alıyor. İlacın kısa sürede işe yaramadığı fark edilirken, kullanan ülkeler de bu ilacın kullanımını terk etti. Dünyada klorokini son 6 ayda kullanan tek ülke ise Türkiye. Tüm dünyadan ve Türkiye’den bu işle ilgilenen bütün bilim insanları, ilacın kullanılmaması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu.

"
SİYASAL TERCİH"
Klorokin tedavisi, Türkiye’de bugüne kadar yüz binlerce hastaya uygulanırken bazı hastaların taburcu olduktan bir ay sonra bazı kardiyak bulgular ile başvuruda bulundukları da biliniyor. Tüm bu bildirimlerin TİTCK tarafından klorokinin yanı etki bildirimi olarak kayıt altına alınması ve kardiyak bulguların yakından takip edilmesi gerekirdi. Oysa, kişilerin kalp hastalığı olup olmadığına bakılmaksızın ilaç, içerisinde doktor bulunmayan filyasyon ekiplerince hastaların eline tutuşturuldu. Bu, aslında hastaların hastaneye getirilmeme ve evde tutulma isteği ile uygulanmış siyasal bir tercihti. Bakanlık, tedavi protokolünü, bilimsel önceliklere ve dünyadaki bilimsel bulgulara göre değil bir politik tercih olarak kullanıyor. Bunun bir örneği klorokin olduğu gibi diğer örneği de favipiravir."

"HASTALAR ÜZERİNDE DENEY Mİ YAPILDI?"
Bugüne kadar tedavi protokolü kapsamında klorokin ve kolşisin ilaçları uygulanırken Bilim Kurulu görüşü, etik kurulu onayı ve hastaların onamının alınıp alınmadığını soran Emir, ayrıca şunları kaydetti:

“Hastalar üzerinde deney mi yapılmıştır? Covid-19 hastalarına klorokin ve kolşisin ilaçları uygulanırken hasta grubu özellikleri değerlendirilmiş midir? Erken ve geç dönemde yaşanan komplikasyonlar ile ölüm verileri kayıt altına alınmış mıdır? Klorokin ve kolşisin ilaçları bugüne kadar kaç hasta üzerinde kullanılmıştır, kaç hasta klorokine bağlı kalp rahatsızlığı geçirmiştir? DSÖ ve FDA onayları bulunmamasına karşın hekimlere klorokin kullanmaları yönünde neden baskı yapılmıştır? İlacın belirli miktarlarda tüketimine yönelik bir hedef mi bulunmaktadır? Tedavi algoritmasında kolşisin ve metilprednizolon ilaçlarının kullanımına devam edilmekte midir?”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum