Rusya ve Ukrayna'dan müzakere sonrası ilk açıklamalar: Kiev'de operasyon duruyor!

Tüm dünyanın takip ettiği Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakere 14.30'da bitti. Rus ve Ukrayna heyetlerinden ilk açıklamalar geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, "Diyalog için Kiev ve Çernihiv çevresinde operasyon duracak" açıklamasını yaptı.

Rusya ve Ukrayna'dan müzakere sonrası ilk açıklamalar: Kiev'de operasyon duruyor!
29 Mart 2022 - 14:56 - Güncelleme: 29 Mart 2022 - 16:22


Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde birinci ay geride kalırken, tüm dünyanın gözü kulağı bugün İstanbul’da başlayan müzakerelere çevrildi. Rus ve Ukraynalı heyetlerin görüşmeleri 10.30’da Dolmabahçe’de başladı. Yaklaşık 4,5 saat süren görüşmelerin ardından Rus ve Ukrayna heyetinden ilk açıklama geldi.

İstanbul'da Rus heyetiyle görüşmelere katılan Ukraynalı müzakereci Arakhamia, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör ülke olarak görmek istediklerini söyledi. Ukrayna heyeti tarafından yapılan açıklamada; "Ne olursa olsun istişareler 3 gün içinde yapılabilir, sonrasında imzayı atan kişiler bizim için güvenliğimizi sağlayabilir. Garantör olarak kimi istiyoruz; BMGK üyeleri, ABD, Fransa, Almanya, Türkiye, İsrail" ifadelerine yer verildi.

"Ukrayna'nın geleceği temin altına alınsın istiyoruz" diyen Arakhamia, "Garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında Türkiye var. Garantör ülkelerin bize askeri yardım sunması gerekir" şeklinde konuştu.

"TARAFSIZLIK STATÜSÜ KABUL EDİLECEK"
Sadece resmi bir onay beklediklerini söyleyen Ukrayna heyeti,  bu sistem kapsamında Ukrayna'nın gelecekteki güvenliğinin garanti altına alınmasını istediklerini belirtti. Heyet, "Bizim temel talebimiz bunların çok net yasal açıdan güvenlik bağlayıcı garantileri olması gerektiği. Saldırı olursa 3 gün içinde istişarelerin gerçekleştirilmesi gerekir, böyle bir senaryoda garantör ülkelerin bize destek sunması gerekir . Temel talebimiz bu şekildedir. Ukrayna bu anlaşmayı kabul edecek bir duruma gelecektir o zaman tarafsızlık statüsü kabul edilecektir" ifadelerini kullandı.

RUSYA KIEV VE ÇERNIHIV'DE OPERASYONU DURDURUYOR
Rusya Savunma Bakanlığı, "Diyalog için Kiev ve Çernihiv çevresinde operasyon duracak" açıklamasını yaptı.

RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA
Rus heyetinden yapılan ilk açıklamada, görüşmeler ‘yapıcı’ olarak nitelendirildi. Rus müzakereci Vladimir Medinsky, Ukrayna’nın önerilerini Putin’e ileteceklerini belirtti. Medinsky, Putin ve Zelenskiy’in bir araya gelme ihtimali ile ilgili olarak, “Putin ve Zelenskiy görüşmesi ancak Dışişleri Bakanlığı düzeyinde yapılan bir anlaşmanın ardından gerçekleşebilir” dedi.

ÇAVUŞOĞLU KAMERALAR KARŞISINA GEÇTİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise heyetlerin açıklamalarının ardından kameralar karşısına geçti. Çavuşoğlu, "Her aşamada taraflar arasında yakınlaşmanın arttığını bugün memnuniyetle görüyoruz. En anlamlı ilerleme bugün kaydedildi. Bazı konularda uzlaşı ve ortak anlayışa varıldı. Önce dışişleri bakanlarının ardından da liderlerin görüşmesini bekliyoruz." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum