Rusya ve Hindistan askeri anlaşmalarda dolar kullanmayı bıraktı

Hindistan'ın Rusya'dan S400 almasının ardından dikkat çeken bir adım geldi. Rusya’nın silah ihracat şirketi Rosoboroneksport, Rusya ve Hindistan'ın askeri anlaşmalarda dolar kullanmayı bıraktığını açıkladı.

Rusya ve Hindistan askeri anlaşmalarda dolar kullanmayı bıraktı
07 Aralık 2021 - 11:55


Rusya’nın silah ihracat şirketi Rosoboroneksport’un başkanı Aleksandr Miheyev, Rusya’nın artık silah anlaşmalarıyla ilgili işlemlerinde doları kullanmadığını, Hindistan’la da bu şekilde hareket edildiğini ifade etti.

DOLAR KULLANIMI BIRAKILDI
Sputnik'te yer alan habere göre gazetecilere konuşan Rosoboroneksport Başkanı Aleksandr Miheyev, “Geleneksel olarak hesaplamayı kolaylaştırmak için tüm anlaşmaları dolar üzerinden tayin ediyoruz. Ancak Rosoboroneksport gerçekte işlemlerinde ABD dolarını kullanmayı neredeyse yüzde 100 bıraktı” dedi.

Miheyev’e göre ulusal para birimleriyle çalışıldığında anlaşmalardaki sorumluluklar yerine getirilirken ödemelerin aksaması gibi bir riskle karşılaşılmıyor: “Hindistan ile karşılıklı olarak tüm işlemlerimizi ruble ve rupi üzerinden yapıyoruz. Bunun dışında, imzalanan anlaşma belgelerindeki offset projelerini aktif olarak uyguluyoruz. Bu normal, döneme uygun bir uygulama, küresel pazarın trendlerinden biri.”

    YORUMLAR

    • 0 Yorum