Rusya Savunma Bakanı'ndan açıklama: Rusya, NATO'nun faaliyetlerine karşı önlem alıyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Moskova'nın NATO'un tehditkar askeri faaliyetlerine karşı önlem aldığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanı'ndan açıklama: Rusya, NATO'nun faaliyetlerine karşı önlem alıyor
13 Nisan 2021 - 16:38
Savunma Bakanı Şoygu, NATO'nun faaliyetlerine yönelik tedbir aldıklarını belirterek "Şu anda ABD askerleri Atlantik üzerinden Avrupa'ya intikal ediyor. Avrupa'daki birlikler Rusya sınırlarına doğru gönderiliyor. Ana güçler, Karadeniz ve Baltık Denizi'nde yoğunlaşıyor. Rusya topraklarının yanında 40 bin asker ve stratejik hava araçları da dâhil 15 bin askeri teçhizat konuşlandırılıyor" dedi.

Şoygu, Polonya ve Baltık ülkelerinde ABD birliklerinin sayısının artırıldığını, hava keşif faaliyetlerinin iki katına, deniz keşif faaliyetlerinin ise bir buçuk katına çıkarıldığını ve İttifak'ın her yıl Avrupa'da açıkça Rusya karşıtlığı içeren 40'a yakın büyük tatbikatlar düzenlediğini, NATO'nun bu yıl son 30 yılın en büyük Defender Europe tatbikatını gerçekleştirdiği söyledi.

"Kış eğitim dönemindeki denetim faaliyetleri ve çalışmaları kapsamında Batı ve Güney Askeri Bölgeleri'ndeki birlikler ani savaşa hazırlık denetimine tabi tutuldu. İki hafta içinde iki kara kuvveti ve üç hava indirme birliği Rusya'nın batı sınırlarına, askeri eğitim görevlerinin yerine getirildiği bölgelere başarıyla intikal ettirildi. Birlikler, ülkenin askeri güvenliğini sağlamaya dönük görevleri yerine getirmek için tamamen hazır ve bunu gerçekleştirecek güçte olduklarını gösterdi" ifadelerini kullanan Şoygu, Rusya'nın NATO karşısında aldığı önlemlere değindi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum