Rusya resmen açıkladı: 200'den fazla ürüne ihracat yasağı geldi, sadece 4 ülke muaf

Rusya, ihracat yasağı kararını resmen açıkladı. Aralarında teknoloji, telekomünikasyon, tıp, otomobil, tarım ve elektrik ekipmanlarının da bulunduğu 200'den fazla ürünün ihracatı 2022 sonuna kadar yasakladı.

Rusya resmen açıkladı: 200'den fazla ürüne ihracat yasağı geldi, sadece 4 ülke muaf
10 Mart 2022 - 16:54 - Güncelleme: 10 Mart 2022 - 16:58


Ukrayna'yı işgali nedeniyle ağır yaptırımlara maruz kalan Rusya, birçok alanda ürünlerine ihracat yasağı getirerek misillemede bulundu.

Rusya Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada, telekomünikasyon, tıbbi ekipmanlar, trafik araçları, tarım makineleri, elektrikli cihazlar, ayrıca vagonlar ve lokomotifler, konteynerler, türbinler, metal ve taş işleme tezgahları, monitörler, projektörler, konsol ve paneller dahil olmak üzere toplam 200’den fazla ürünün ihracatını yasaklandığı belirtildi.

Hükümetin açıklamasında “bu önlem, Rusya pazarında istikrarı sağlamak için gerekli” ifadelerine yer verildi. Ayrıca Rusya'nın ‘dostane olmayan ülkeler’ listesinde bulunan ülkelere yapılan kereste ihracatının da geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

AYRI KARARNAME ÇIKACAK
Söz konusu ürünlerin Avrasya Ekonomik Birliği'nin üye ülkeleri dışında kalan tüm yabancı ülkelerle ihracatının geçici olarak sınırlandırıldığı, ihracatın yapılabileceği ülkeler için ayrı bir hükümet kararnamesi ile onaylanan izin prosedürü uygulanacağı kaydedildi.

AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ ÜLKELERİ
İhracat yasağının dışında kalan ülke sayısı ise yalnızca 4 oldu. Bu ülkeler Belarus, Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan.


YORUMLAR

  • 0 Yorum