Rusya'da Putin muhalifi lider Navalny her an ölebilir

Rusya'da muhalif lider Aleksey Navalny'nin sağlık durumunun ağırlaştığı ve her an ölebileceği açıklandı. Hapiste bulunan ve açlık grevi yapan Navalny'ni Putin'in en önemli rakibi olarak biliniyor.

Rusya'da Putin muhalifi lider Navalny her an ölebilir
18 Nisan 2021 - 10:00
Rusya'da hapiste bulunan ve 3 haftadır açlık grevi yapan muhalif lider Aleksey Navalny'nin sağlık durumunun ağırlaştığı ve her an hayatını kaybedebileceği açıklandı. 44 yaşındaki liderin kalp doktorlarından Yaroslav Ashikhmin, Facebook'tan yazdığı paylaşımda "Hastamız her an ölebilir" dedi. Doktor, Navalni'nin yüksek potasyum seviyelerine işaret etti ve yoğun bakıma alınması gerektiğini vurguladı. 

Navalny'nin son kan testi sonuçlarında potasyum seviyesinin çok yüksek çıktığını bunun da her an bir kalp krizine yol açabileceğini belirtildi.  Ayrıca kalp doktoru Ashikhmin, testlerde kreatin seviyesinin de çok yüksek çıktığına işaret ederek bunun da böbreklerin işlevsiz hale geldiğini gösterdiğini belirtti.

Navalny'nin özel doktorlarından ve Rus Doktorlar İttifakı Sendikası Başkanı Anastasia Vasilyeva da hapishane yönetimine hastalarını "acilen" görmek için başvuruda bulunduklarını da belirtti.

Navalny'nin sağlık durumun kritik olduğuna dikkat çeken diğer bir kişi de muhalif liderin basın danışmanı Kira Yarmysh oldu. Yarmysh Facebook'tan yazdığı mesajında Navalny'nin son 3 haftada 15 kilo zayıfladığını belirtti. Mesajında, "İnsanlar ölmek kelimesini dillerine almamaya çalışıyor ama bugün Aleksey ölüme doğru gidiyor. Birkaç günlük süresi kaldı" diyerek durumun ciddiyetini kamuoyu ile paylaştı.

NE OLMUŞTU?
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli rakibi olarak görülen Aleksey Navalny, sinir sistemini etkileyen bir ilaçla zehirlenmesinin ardından 5 ay Almanya'da tedavi edilmiş, iyileşmesinin ardından Rusya'ya dönmüş ve 17 Ocak'ta tutuklanmıştı.

Navalny zehirlenmesinin arkasında Kremlin'in bulunduğunu iddia ederken Rus yetkililer bu iddiaları kesin bir dille yalanlamıştı. Bununla birlikte birçok Avrupa laboratuvarında yapılan sonuçlar zehrin Rus kaynaklı olduğunu işaret etmişti.

Tutuklanmasının ardından yargılanan muhalif lider Moskova'da iki buçuk yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Sırtında ağrılar ve bacaklarında hissizlikler oluşmasından dolayı doktorlarını görmek isteyen Navalny'ye hapishane yönetiminden izin çıkmamasının ardından 15 Mart'ta açlık grevine başlamıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum