Rusya, Avrupa'nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali'ni vurdu!

Rusya, Ukrayna'nın güneydoğusunda yer alan Avrupa'nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali'ni vurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, "Bir patlama olursa hepimizin sonu, Avrupa'nın sonu olur" dedi. Yangının kontrol altına alındığı belirtildi.

Rusya, Avrupa'nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali'ni vurdu!
04 Mart 2022 - 09:10


Rus tankları dün gece Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali’nin bulunduğu bölgeye girdi. Nükleer santral sahasındaki çatışmalar sonucu yangın çıktı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba yaptığı açıklamada, “Rus ordusu Zaporijya nükleer santraline her yönden ateş açıyor. Patlarsa, Çernobil'den 10 kat daha büyük olacak! Ruslar, derhal ateşi kesmeli, itfaiyecilere izin vermeli, güvenlik bölgesi kurmalı” dedi.

Putin’i nükleer terörizmle suçlayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Rusya’nın dünyada nükleer santral vuran ilk ülke olarak tarihe geçtiğini belirterek “Bir patlama olursa hepimizin sonu, Avrupa’nın sonu olur” dedi. İlerleyen saatlerde yangının kontrol altına alındığı açıklandı. Energodar Belediye Başkanı Dmitro Orlov, bölgedeki çatışmanın sonlandığını söyledi.

Santralde Rus ordusunun saldırısının ardından çıkan yangına itfaiye ekiplerinin müdahale etmesine izin verildiği ve radyasyon seviyesinin normal sınırlar içinde olduğu bildirildi.

Zaporijya Nükleer Santrali Sözcüsü Andriy Tuz, tesisteki 6 reaktörden 1’inin çıkan çatışmada isabet aldığını ve yangın çıktığını aktararak, “O reaktör tadilatta ve çalışmıyor ama içinde nükleer yakıt var” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum