Reuters: Demirören'in kredi borçlarını yapılandırması 2 milyar doları aşabilir

Reuters, Demirören Holding’in Hürriyet, Milliyet, Kanal D gibi yayın kuruluşlarını satın alması ile enerji ve şans oyunları için kullandığı kredilere ilişkin bankalarla yürüttüğü yapılandırma tutarının faiz hariç 2 milyar doları aşabileceğini yazdı. Reuters, daha önce tutarın 1,4 milyar dolar civarında olduğu belirtilmişti.

Reuters: Demirören'in kredi borçlarını yapılandırması 2 milyar doları aşabilir
05 Ekim 2021 - 09:21

Reuters, Demirören Holding'e ilişkin çarpıcı bir habere imza attı. Demirören'in medya kuruluşlarını satın alması ile enerji ve şans oyunları için bankalardan kullandığı kredilerin  yapılandırılma tutarının faiz hariç 2 milyar dolara çıktığı belirtiliyor. Konuya yakın kaynaklar faizle birlikte bu tutarın daha da aşılabileceğini ifade ediyor.

Sözcü'nün Reuters'tan aktardığına göre, konu hakkında bilgi sahibi bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, yapılandırma görüşmeleri, medya satın alması sırasında Ziraat Bankası’ndan kullandırılan 800 milyon dolarlık kredi ile enerji ve şans oyunları sektörleri için grubun kullandığı 1.2 milyar dolarlık krediden oluşuyor.

Reuters’ta geçen haftalarda Demirören Grubu’nun 1.4 milyar dolara kadar borç yapılandırması için bankalarla görüştüğü haberi yer almıştı.

KREDİLERDE AĞIRLIK KAMU BANKASI
Konuya yakın üç bankacılık kaynağı, grubun gelir yaratmakta zorlandığını belirterek, 800 milyon dolar borç için Ziraat Bankası ile yapılandırma görüşmelerinin yürütüldüğünü, enerji ve şans oyunları için bankalardan kullanılan 1.2 milyar dolar borç için de kamu bankaları ağırlıklı olmak üzere 8-9 banka ile yapılandırma görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti.
Ziraat Bankası ve Demirören Grubu konu ile ilgili bir yorum yapmadı.

Doğan Grubu’nun Demirören Grubu’na medyadaki hisselerini satmak için Mart 2018’de protokol imzalanmış; ardından Doğan Holding’in yazılı ve görsel medyadaki önemli varlıklarının 916 milyon dolar üzerinden nakden ve peşin olarak satılması işlemi tamamlanmıştı. Demirören satın alma sırasında Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmıştı.

GELİR YARATILAMAMASI NEDENİYLE GÖRÜŞMELER ZORLU GEÇECEK
Bir bankacılık kaynağı, grubun gelir yaratamaması nedeniyle yapılandırma görüşmelerinin zorlu geçeceğini belirterek, “Şu anda yapılandırma görüşmelerinde çeşitli opsiyonlar üzerinde duruluyor. Vadelerin uzatılması, balon ödeme eklenmesi, ‘hair cut’ olup olmayacağı, borcun TL’ye dönmesi gibi opsiyonlar üzerinde çalışılıyor. Ancak netlik kazanan bir durum şu anda yok” dedi.

Bir diğer kaynak ise balon ödeme eklenmesi durumunda, grubun gelir yaratamadığı da göz önüne alındığında bazı varlıklarında satış opsiyonunun gündeme gelebileceğinin altını çizdi.

Medya, gayrimenkul, şans oyunları, turizm gibi alanlarda faaliyet gösteren Demirören Holding enerji sektöründe faaliyet gösteren Güzel Enerji (Total Oil Türkiye) ve M Oil’i 2020 yılında OYAK’a satmıştı. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum