Resmi Gazete'de yayımlandı: Milli Saraylar müzeleri devralabilecek

Milli Saraylar, Cumhurbaşkanı onayıyla belediyeler dahil tüm kamu kurum ve kuruluşlarının müzelerinin yönetimini devralabilecek. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Milli Saraylar müzeleri devralabilecek
29 Mart 2022 - 09:04


Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnamesi ile Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı’nın, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının müzelerinin yönetimini devralabilmesinin önü açıldı. Devir Cumhurbaşkanının onayına bağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamede şu ifadelere yer verildi:

“Milli Sarayla İdaresi Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 4’üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

-Başkanlık, Cumhurbaşkanının onayıyla yeni müze kurabilir veya kamu kurum ve kuruluşlarının müzelerinin yönetimini devralabilir.”

Kararname ile hangi müzelerin hedeflendiği açıklanmadı. AKP iktidarı, yeni Kararnameyle belediyelerin yönetimindeki müzelerin yönetimine el koyabilecek. Müzelerdeki tüm eserlerle ilgili tasarruflar da başkanlık yetkisine geçecek. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi uktesindeki Galata Kulesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetimine alınması yoğun tepkilere neden olmuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum