Putin'in öven Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı istifa etti

Rusya Devleti Başkanı Vladimir Putin'i öven Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schönbach, tepkiler nedeniyle istifa etti.

Putin'in öven Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı istifa etti
23 Ocak 2022 - 09:03 - Güncelleme: 23 Ocak 2022 - 10:02


Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schönbach, Hindistan’da bir düşünce kuruluşunun düzenlediği etkinlikte konuştu. Vladimir Putin’in gerçekten istediği şeyin "eşit düzeyde saygı" olduğunu söyleyen Schönbach, "Ona istediği ve muhtemelen hak ettiği saygıyı vermek kolay" dedi.

RUSYA'NIN İŞGALİ İÇİN "SAÇMA" DEDİ
Rus birliklerinin Ukrayna’yı işgal edebileceği korkusunu da “saçma” olarak nitelendiren Schönbach “Kırım yarımadası gitti, geri gelmeyecek, bu bir gerçek” dedi.

Koramiralin Ukrayna ihtilafıyla ilgili açıklamalarının ardından Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Anka Feldhusen’i Dışişleri Bakanlığına çağırarak Schönbach'ın ifadelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Alman Federal Savunma Bakanlığı yaptığı bir açıklamada, Schönbach’ın açıklamalarının bakanlığın “İçerik veya söylem olarak hiçbir şekilde hiçbir pozisyonuna uymadığını” belirtti.

Donanma basın ve bilgi merkezi aracılığıyla bir açıklama yapan Schönbach, “Federal Savunma Bakanı’ndan beni Koramiral olarak görev ve görevlerimden derhal serbest bırakmasını rica ettim. Hindistan’da güvenlik ve askeri politika üzerine yaptığım düşüncesiz yorumlar görevli olduğum yere giderek daha fazla zarar veriyor. Alman Donanması’nın ve hepsinden önemlisi Federal Almanya Cumhuriyeti’nin daha fazla zarar görmesini önlemek için bu adımı gerekli görüyorum. Federal Bakan talebimi kabul etti” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum