Putin, hükümete 1 hafta süre verdi!

Rusya'da enflasyonun yüzde 8'e dayanmasının ardından Putin harekete geçti. Rus lider, acil önlemlerin hazırlanması için hükümete "bir hafta" süre verdi.

Putin, hükümete 1 hafta süre verdi!
26 Ekim 2021 - 10:24
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yıl yüzde 4,9 iken şu anda yüzde 8'e dayanan tüketici enfasyonu için alarm verdi. Rus lider, özellikle Avrupa Birliği’ndeki enerji krizinin arttırdığı fiyat baskısının Rusya ekonomisi üzerindeki etkilerini azaltmaya yönelik acil önlemlerin hazırlanması için hükümete "bir hafta" süre tanıdı.

Kremlin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Putin geçen hafta Bakanlar Kurulu ile bir araya geldiği toplantıda bu konuda talimat verdi. 

Rus lider, azotlu gübreler, metalürji ve gıda ürünleri piyasalarının istikrarsızlaşmasının Rusya’yı olumsuz etkilemesinin önüne geçilmesi için 1 Kasım tarihine kadar formül bulunmasını istedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Avrupa doğal gaz piyasasında yaşanan kaosun yeni bir enflasyon dalgasına yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

Geçen yıl yüzde 5'in altında kalan enflasyon, pandemi döneminde başlayan küresel enflasyon dalgasının etkisiyle tırmanışa geçmiş ve rekor düzeye çıkmıştı. 

Devlet İstatistik Servisi Rosstat’ın verilerine göre, Rusya’da 12-18 Ekin haftası tüketici fiyatları yüzde 0,26 arttı. Yıllık bazda bu artış yüzde 7,78’i buldu.

Gıda enflasyonu ise Aralık 2015’ten bu yana ilk defa çift haneli (yüzde 10,36) kaydedildi.

Merkez Bankası’nın anketine göre ise Rusya vatandaşlarının çoğu reel enflasyonun yüzde 15'in üstünde olduğunu düşünüyor. 

Devlet Başkan Putin, yıl sonuna kadar enflasyonun yüzde 5’e gerileyeceğini umduğunu açıklamıştı. 

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Rusya ekim 2016'dan beri en yüksek enflasyon oranına ulaştı. Merkez Bankası yıl sonunda yüzde 7,4-7,9 arasında enfasyon bekliyor.

Rusya Merkez Bankası enflasyonla mücadele için geçen hafta gösterge faizlerini yüzde 7,5'e yükseltmişti. Genel beklenti faizlerin yıl sonuna kadar yüzde 8'i bulacağı yönünde. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum