Profilo iflas mı etti? Profilo'nun sahibi kim? Profilo neden iflas etti?

Türkiye'nin önde gelen elektronik ev aletleri üreticisi olan Profilo Holding AŞ ve Profilo Sanayi AŞ iflas etti. Peki Profilo neden iflas etti? Profilo'nun sahibi kimdi? İşte detaylar...

Profilo iflas mı etti? Profilo'nun sahibi kim? Profilo neden iflas etti?
16 Kasım 2021 - 12:54 - Güncelleme: 18 Kasım 2021 - 21:28
Bir dönemin önde gelen elektronik ev aletleri üreticisi olan Profilo Holding, geçen perşembe İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde görülen bir davada verilen kararla iflas etti. Grubun eski avukatı Sümer Altay’ın vekâlet ücreti için açtığı davada, Profilo Holding A.Ş. ve Profilo Sanayi A.Ş. için iflas kararı çıktı.

NEDEN İFLAS ETTİ?
Geçen yıl yaşamını yitiren iş insanı Jak Kamhi’nin, kiralık küçük bir iş yerinde temelini attığı ancak yıllar içinde Türkiye sanayisinin güçlü oyuncularından biri konumuna gelen holdingi iflasa sürükleyen davayı, şirketin eski avukatı açtı.

Profilo Grubu şirketlerinin avukatlığını üstlenen, kurucu Jak Kamhi ile de yakın ilişkisi olan avukat Sümer Altay, takip ettiği önemli bir dosyadaki vekâlet ücreti ödenmediği gerekçesi ile grup ile karşı karşıya geldi. Anılan dosyadan uzaklaştırılan Av. Altay, vekâlet ücretinin ödenmesi için girişimde bulundu ancak olumlu bir sonuç elde edemedi.

2.5 MİLYON TL'LİK ALACAĞI VARDI
Avukat Altay bu kez, 2.5 milyon liralık alacağı için Profilo Holding A.Ş. ile Profilo Sanayi ve Tic. A.Ş.’ye karşı Iflas davası açtı. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme depo kararı verdi.

Depo kararına rağmen ödeme yapılmayınca Profilo için kaçınılmaz sona gidildi. Geçen perşembe gün yapılan duruşmada Altay’ın avukatları “Borç ödenmedi. Davalıların ayrı ayrı iflasına karar verilsin” dedi. Davalı şirketlerin avukatı ise “Davanın reddine karar verilmesini istiyoruz” dedi.

Tarafların taleplerini alan mahkeme kararını verdi. Mahkeme 11 Kasım günü saat 13. 40 itibari ile 104 milyon TL sermayeli Profilo San. ve Tic. A.Ş. ile, 65 milyon TL sermayeli Profilo Holding A.Ş.’nin iflasına karar verdi.

PROFİLO BU DURUMA NASIL GELDİ?
Kamhi Ailesi’nden 1925 doğumlu Jak Kamhi'nin kurduğu Profilo Sanayi AŞ 1965 yılında kurulurken, Profilo Holding AŞ’nin kuruluşu ise 1971 olarak kayıtlarda yer alıyor. Profilo Holding, Türkiye’de ilk profil doğrama işini gerçekleştiren holding konumunda.

Bir dönem 6 bin kişinin çalıştığı 1 milyar dolar cirolu holdingde işler 2000’li yılların ikinci yarısından itibaren sancılı bir hal almaya başladı. Profilo Telra’nın yanı sıra Profilo Holding ve Profilo Sanayi AŞ’nin de iflası ile grubun çok önemli üç şirketi iflas etmiş oldu. Kamhi Ailesi’nin sembol varlıkları arasında yer alan Mecidiyeköy’deki Profilo AVM’nin de geçen yıl, alacağı da olan özel bir bankaya satıldığı öğrenildi.

PROFİLO'NUN SAHİBİ KİMDİR?
Profilo ev eşyaları üretim firması, 1976 tarihinde kurulmuştur ve dünya çapında da önemli bir konuma gelmiştir. Tanınmış bir Yahudi asıllı olan Türk iş insanı Jak Kamhi tarafından kurulan bir markadır. Jak Kamhi, 2020 yılında 95 yaşında hayatını kaybetti.

PROFİLO'NUN TARİHÇESİ
Profilo Dayanıklı Ev Aletleri veya kısaca Profilo markası, 1976 senesinde İstanbul'da kurulmuş olan beyaz eşya ve elektronik ürünlerinin üreticisi olmaktadır. BSH grubuna dahildir. Özellikle de beyaz eşya üretimi kapsamında Avrupa'da büyük bir yayılım göstermiştir. Üretim işlemini daha çok Marmara Bölgesi içerisinde yer alan fabrikalarında gerçekleştirmektedir. Ünlü Yahudi asıllı olan Türk iş insanı Jak Kamhi tarafından kurulmuş olan bir markadır. 1995 senesinden bu zamana kadar BSH'nin bünyesi altında faaliyet göstermeye devam etmektedir. 1.200'ün üstünde yetkili servis noktası bulunmaktadır. Beyaz eşya, elektrikli süpürgeler, ankastre cihazlar, su ısıtıcıları, klima cihazları ve küçük ev aletleri belli başlı ürün ağını meydana getirmektedir.

ALTUĞ GÖMLEKSİZ
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • solmaz
    1 hafta önce
    Yazık olmuş. Mevcut şartlarda böyle tesis kurmak ve yatırımcı bulmak imkansız. Ancak akbabalar alır va işletecek birisini belki bulurlar. Alın terine çalışanlara ailelere alacaklılara çok yazık.