Profesör Mikdat Kadıoğlu'ndan İstanbul için korkutan uyarı: "Çöküşe doğru gidiyor"

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İsranbul'un artan nüfusu hakkında korkutan açıklamalarda bulundu. "İstanbul çöküşe doğru gidiyor" diyen Kadıoğlu, "Tersine göç olmadan yaşanan kaos ve sıkıntıların giderilmesi imkânsız" dedi.

Profesör Mikdat Kadıoğlu'ndan İstanbul için korkutan uyarı: "Çöküşe doğru gidiyor"
20 Şubat 2022 - 09:33


TÜİK'in açıkladığı 2021 yılına ait son verilere göre İstanbul'un nüfusu, 15 milyon 840 bin 900 kişi oldu. Kentte kilometrekareye düşen kişi sayısı 3 bin 49 kişiye yükseldi.

İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, nüfus artışının ardından uyarılarda bulundu. Kadıoğlu, "İstanbul çöküşe doğru gidiyor, tersine göç olmadan yaşanan kaos ve sıkıntıların giderilmesi imkânsız" dedi.

Milliyet'in haberine göre, Kadıoğlu, İstanbul nüfusunun artık sınır değerlerin çok üzerinde olduğunu, küçük bir alanda çok büyük bir nüfusun barındığını belirterek, “Resmi rakamlar 16 milyon olarak açıklansa da şehrin nüfusu 20 milyonu geçmiş durumda. Böylesi bir nüfusa ne toprak, ne hava, ne su yetebilir. İstanbul çöküşe doğru gidiyor. Otomobil sayısına karşın yollar yetersiz kalıyor. Tersine göç olmadan yaşanan kaos ve sıkıntıların giderilmesi imkansız. Ülke nüfusunun 5’te 1’i İstanbul’da yaşıyorsa farklı projelerin düşünülmesi gerekir. Daha da vahimi kırılgan bir nüfus yapısının olması. Maalesef olası büyük afetler de büyük bir kaos ve kargaşa baş gösterebilir. Depremde 50 bin binanın yıkılması öngörülüyor. Olası büyük depremde ortaya çıkacak kaotik durumu düşünmek bile istemiyorum” diye konuştu.

 


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum