Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarı: 100 bini geçti!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Ceyhan, aktif vaka sayısına dikkat çekti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarı: 100 bini geçti!
24 Temmuz 2021 - 11:10

Türkiye'de turizm sezonunun açılmasıyla birlikte vaka sayıları yükselişe geçti. Sağlık Bakanlığı'nın 24 saatlik son verisine göre, günlük vaka sayısı 11 bini aştı, 60 kişi hayatını kaybetti.

Yaşanan gelişmelerin ardından Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunarak aktif vaka sayısına dikkat çekti. 

"100 BİNİ GEÇTİ"
"Toplam vaka ve ölüm sayısı artık günlük verilmediği için aktif vaka sayısını hesaplayamıyoruz. Ancak sanıyorum yeniden 100 bini geçti" diyen Mehmet Ceyhan, "Yani saptayamadıklarımızla birlikte aramızda virus pozitif bir milyondan fazla kişi dolaşıyor ve çok bulaştırıcılar" ifadelerini kullandı.

Ceyhan'ın açıklamaları şöyle:
"Bir yandan aşı olmalıyız, diğer taraftan devlet bazı kısıtlamalar uygulamalı ve halk maske ve mesafe kurallarına sıkı sıkıya uymalı. Rusya'dan gelen turistler için daha sıkı önlemler alınmalı. Yoksa vaka artışını durdurmak mümkün olmayacak."

BIONTECH'İN DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİNLİĞİ
Ceyhan, Twitter hesabından yaptığı başka bir paylaşımda da BioNTech aşısının delta varyantına karşı etkinliğiyle ilgili şunları belirtti:

- 2 gün önceki NEJM. Ingiltere'de 19.000 vakada
- Tek doz Bion/Pfiz aşısı belirti veren hastalığa karşı % 30,
- 2 doz sonrası ise % 88 koruyor (alfaya karşı % 93.5).
- Bu oran 2 doz Astra/Zeneca aşısı için % 67 bulunmuş.

EK DOZ AŞI ÇALIŞMASININ SONUCUNU PAYLAŞTI
Yaptıkları çalışmanın sonucunu paylaşan Prof. Dr. Ceyhan, “Belirtisiz çocuklarda nötralizan antikorlar daha hızlı düşüyor. Yetişkinlerde de benzer sonuçlar var. Her PCR pozitif kişide 3 ay beklemek doğru değil. Belirtisizlerde 1 ay, hafif vakalarda 2 ay, ağır vakalarda 3 ay sonra ek doz aşının yapılmalı” ifadelerini kullandı.


    YORUMLAR

    • 0 Yorum