Patronlar bankaları Erdoğan'a şikayet etti: Politika faiziyle borçlanmak istiyoruz

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, bankaları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şikayet etti. Turan, "Bizler de politika faiziyle borçlanmak istiyoruz, reel sektör yüzde 40'larla borçlanıyor" ifadelerini kullandı.

Patronlar bankaları Erdoğan'a şikayet etti: Politika faiziyle borçlanmak istiyoruz
20 Ocak 2022 - 11:14


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) finansmana erişim ile ilgili sorunlara dair yeni bir açıklama yaptı. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, bankaların kredi faizlerini düşürmesi ve "Döviz ile kredi almayacaksınız" dayatmasının bitmesi gerektiğini söylemişti.

Bloomberg HT'ye konuşan Turan, reel sektörün yatırım ihtiyacı ve krediye erişimi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Turan konuşmasında, "Kamu bankalarının faiz oranları düşük, fakat (kredi) verme ihtiyaçları yok." dedi.

"POLİTİKA FAİZİYLE BORÇLANMAK İSTİYORUZ"
TÜRKONFED üyelerinin istenilen miktarda kredi alamadığını söyleyen Turan, "Özel bankalardan ise kredi vermemek üzere yüzde 35-40 oranlarında faiz oranları duyuyorum. Biz de politika faizi gibi yüzde 14'den borçlanmak istiyoruz" açıklamasında bulunarak üstü örtülü bir biçimde bankaları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a şikayet etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Faiz sebep enflasyon sonuç" savıyla faizlerin düşeceğini söylemişti. Ancak Merkez Bankası'nın politika faizlerini aşağıya çekmesine rağmen özel bankaların kredi oranlarının yükseldiği görülmüştü.


YORUMLAR

  • 0 Yorum