Pandora Papers belgeleri ile ilgili Rönesans Holding'ten açıklama

Dünyayı sallayan Pandora Papers belgelerinde adı geçen Rönesans Holding'ten açıklama geldi: "Yurt içinden yurt dışına yerel ya da uluslararası mevzuata aykırı herhangi bir fon transferi yapılmadı."

Pandora Papers belgeleri ile ilgili Rönesans Holding'ten açıklama
04 Ekim 2021 - 20:14 - Güncelleme: 04 Ekim 2021 - 20:22
Euronews'in haberine göre, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun (ICIJ) açıkladığı Pandora Belgeleri'nde adı geçen Rönesans Holding, vergi cennetlerine para aktardığı ve 105 milyon dolar bağış iddialarını yalanladı.

Pandora Papers (Pandora Belgeleri) adı verilen 12 milyona yakın dosyada adı geçen Rönesans Holding açıklama yayınlayarak iddialara cevap verdi. Pandore Belgeleri'nde Türk milyarder ve inşaat kralı Erman Ilıcak'ın adı geçiyordu.

Belgelerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikamet ettiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni inşa eden Rönesans Holding'in Başkanı Erman Ilıcak'ın iki denizaşırı şirketle bağları bulunduğu ve ikisinin de 2014 yılında annesi Ayşe Ilıcak adına kayıtlı olduğu bildiriliyor.

Belgelerde Rönesans Holding'in vergi cenneti Britanya Virjin Adaları'na 210 milyon dolar aktardığı da belirtiliyor. Gizli mali bildirimlere göre aileye ait holdinglerden gelen servetin tutulduğu şirketlerden Covar Ticaret Ltd'nin ilk yılında temettüden 105,5 milyon dolar gelir elde ettiği ve bu paranın İsviçre'de bir hesabına yatırıldığı belirtiliyor.

Ancak belgelerde paranın bu hesapta fazla durmadığı ve gizli mali bildirime göre aynı yıl "olağanüstü harcamalar" adı altında 105,5 milyon doların tamamının bağışlandığı kaydediliyor.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum