Özlem Türeci ve Uğur Şahin'den çarpıcı açıklama: "Korkuyoruz!"

Koronavirüs salgınına karşı mRNA teknolojisi ile BioNTech aşısını geliştiren Özlem Türeci ve Uğur Şahin, İngiliz The Times gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mu varyantı hakkında konuşan ikili, "Aşı geliştirdik fakat Covid-19'dan halen korkuyoruz" dedi.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin'den çarpıcı açıklama: "Korkuyoruz!"
14 Eylül 2021 - 13:19


BioNTech aşısını geliştiren Özlem Türeci ve Uğur Şahin, koronavirüs aşısı geliştirme süreçlerini yakından anlatan kitabın tanıtımı nedeniyle İngiliz The Times gazetesine konuştu. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Türeci ve Şahin, Mu varyantı ile ilgili açıklamalar yaparken, "Aşı geliştirdik fakat Covid-19'dan halen korkuyoruz" dedi.

Türeci ve Şahin, koronavirüsün uğradığı mutasyonların henüz emekleme aşamasında olduğunu duyurarak durumun çok daha farklı boyutlara gidebileceği uyarısında bulundu.

Zoom üzerinden soruları yanıtlayan Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak. Şu an sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz. Şu an kullanılan aşılar corona virüsünün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor. Fakat virüs oyunu değiştirecek yeni şeyler öğrenebilir. Mutasyonlar diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yollar bulabilir” yorumunu yaptı.

"AŞILAR TEHLİKEYE GİREBİLİR"
Son dönemde Türkiye’de de tespit edilen ve Mu varyantı olarak adlandırılan yeni mutasyon ile ilgili de çalışmaların sürdüğünü söyleyen Şahin, verilerin analiz edildiğini altını çizdi. Şahin, “Mu varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir” dedi.

ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI
Üçüncü doz fikrini desteklediğini söyleyen Şahin, "Bağışıklık azalıp, enfeksiyon riski doğuracak seviyeye geldiğinde üçüncü doz aşı iyi bir fikir. Daha az enfeksiyon olması daha iyi çünkü bu durumda virüs her seferinde daha tehlikeli bir mutasyona dönüşebilir" ifadelerini kullandı.

Aşı karşıtları ile ilgili de açıklama yapan Şahin, "Bu sadece Covid-19’la mücadele değil. Bilgi kirliliği ile de ilgili. İnternette doğru ve yanlış bilgi çok var. Eğer aşı karşıtıysanız sizin düşüncenizi destekleyecek içerik her zaman bulabilirsiniz” dedi. İşin siyasileştirilmemesi için aşı çalışma verilerinin kamuya açık olduğunu söyleyen Şahin, “Başladığımız günden beri ilk klinik test verilerini yayınlıyoruz" dedi.

"AŞI OLURKEN ENDİŞEM VARDI"
Koronavirüs aşısını ilk olanlardan olan Şahin ve Türeci, "Aşımızı Ocak ayının sonunda olduk. Çalışma hızımızı yavaşlatmamak için bütün çalışanlarımızın aşı olması sürecinin bir parçasıydı. Başta aşı olmadan önce endişelerim vardı. Yaş grubumu beklemeden aşı olmak etik olarak doğru  muydu gibi… Fakat herkes aşı olmamı söyledi ve hiçbir yan etki olmadı. Aşı tamamen iyi bir aşı" diye konuştu

Türeci ise, "Eğer yan etkiden çekiniyorsanız hiç ilaç almayın ya da hiç yemek yemeyin. Aşı olurken çok kendimden emindim. Aşı olmak sırtımdaki bütün yükü kaldırdı. Virüs ile çalışmak hepimizi çok kırılgan yapmıştı" dedi.

Türeci, mRNA teknolojisi kullanan aşıyı deneme süreçlerinin de detaylarını paylaştı. Türeci, "Pandemi bizim ilk kez denediğimiz alan oldu. Aşının başarısı mRNA teknolojisinin çok büyük potansiyeli olduğunu gösterdi" diye konuştu.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum