Oyuncu Tuba Ünsal: Namaz kılmaya başladım, eskiden söyleme çekinirdim

Oyuncu ve eski manken Tuba Ünsal, namaz kılmaya başladığını açıkladı. Ünsal, "Eskiden namaz kıldığımı söylemeye çekinirdim çünkü bizim toplumumuzda din büyük bir tabu ve modernleştirilemez gibi algılanıyor" dedi.

Oyuncu Tuba Ünsal: Namaz kılmaya başladım, eskiden söyleme çekinirdim
20 Mart 2022 - 09:17


Geçirgen bağırsak sendromu hastalığınu atlatan oyuncu ve eski manken Tuba Ünsal, Şamdan Plus dergisine konuştu.

Ünsal "Hayatta sizin için de her şey hep çok yolunda gitmemiştir herhalde, arada takıldığınız anlar da olmuştur öyle değil mi? Böyle anlarda nelerden güç aldınız?" sorusuna yanıt verdi. Ünsal, şu ifadeleri kullandı:

"KARA ÇARŞAFLI MÜSLÜMAN İDİ"
"Dua ederim. Küçükken çok dindar bir ailenin parçasıydım, babaannem kara çarşaflı bir Müslüman idi. Babaanem Sare'yle müthiş bir ilişkim vardı. Kızıma onun adını koyarken dua ettim, ruhu ona üflensin, onun gibi merhametli biri olsun diye. Onun sayesinde namaz kılmayı, dua okumayı ve ibadet etmeyi öğrenmiştim. Sonra dinin modern toplumdaki tabuları ve üzerindeki baskıyla bir anda kendimi meditasyon yaparken, anlamadığım dilde Sanskritçe mantralar dinlerken buldum. Sonra aslında 'kolektif dua' diye bir şey olduğunu keşfettim, yani bu topraklarda herkesin ortak ettiği duanın titreşiminin mucizelerini gördüm.

"NAMAZ KILMAYA BAŞLADIM"
Şimdi tekrar dua etmeye başladım. Sabah namazına da başladım. Secde etmenin kan akışıyla birlikte hipofiz bezi üzerinde müthiş olumlu bir etkisi var. Yogadaki balasana pozu ve secde etmek aynı etkiyi yaratıyor. İkisinin de kelime karşılığı "Boyun eğmek, teslim olmak." Dini vecibeleri yerine getirmek için bütüncül bir hayat değişimine giremiyorsam da kendime iyi geleni seçmekte özgürüm.

"NAMAZ KILDIĞIMI SÖYLEMEYE ÇEKİNİRDİM"
Eskiden namaz kıldığımı söylemeye çekinirdim çünkü bizim toplumumuzda din büyük bir tabu ve modernleştirilemez gibi algılanıyor. Hemen hayatınızın geri kalanıyla eleştiriliyorsunuz. Namaz kılan başını kapatmak zorunda, içkili ortamda da olamaz gibi. Bunlar keskin tabular. İşin özü hayatla başa çıkmak için maneviyatımı güçlendiriyorum." 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ahmed
  1 ay önce
  Muktedire yalakalık için söylemediysen İster namaz kıl ister kiliseye giy ister Havra ya senin yaptığın sana bana çokta fifi KENDİNİ ÖNEMLİMİ SANIYORSUN !!
 • Altan
  2 ay önce
  Din ve ibadet tabu değil, Allah ile kulun direk, aracısız iletişimi olduğu için söylenmez ve gizli tutulurdu. Doğru olan da budur.