OYAK hakkında şok iddialar: "Subaylardan kesilen paralar nereye gidiyor?"

CHP milletvekili Murat Bakan, Ordu Yardımlaşma Kurumu'nda (OYAK) bulunan üyelerin eleştirilerini Meclis gündemine taşıdı. Hulusi Akar'a OYAK hakkında sorular soran Bakan, "TSK emekçilerinden kesilen paralar sermaye gruplarına mı gidiyor?" dedi.

OYAK hakkında şok iddialar: "Subaylardan kesilen paralar nereye gidiyor?"
08 Haziran 2021 - 10:58

Türkiye'nin ilk emekilik fonu olan Ordu Yardımlaşma Kurumu'nda (OYAK) subayların maaşlarının bir bölümü OYAK'a aktarılması için kesiliyor. Yaklaşık 450 bin üyesi bulunan OYAK'ta bazı endişe ve itirazların dile getirilmesinin ardından CHP milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bakan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a  "TSK emekçilerinden kesilen paralar sermaye gruplarına mı gidiyor?" diye sordu.

Kurulduğu günden bugüne OYAK Renault, OYAK Çimento, Ereğli Demir Çelik gibi büyük şirketlere sahip olan OYAK’ın, 2018 yılında yüzde 42 olarak açıkladığı kâr payı, 2019’da yüzde 20.5 olarak duyuruldu. Bu durum üyeler tarafından eleştirilirken; diğer yandan OYAK, 2020 yılında Demirören Grubu’na ait Total ve MOil’i 450 milyon dolara satın aldı.

"SUBAYLARDAN KESİLEN PARALAR SERMAYA GRUPLARINA MI GİDİYOR?"
Konuyu Meclis’e taşıyan CHP’li Murat Bakan, Demirören Grubu’na ait Total ve MOil’in alınmasıyla birlikte OYAK üyelerinin tepkilerinin arttığını vurgulayarak, “OYAK içinde yapılan yatırımın kârlı olmadığı ve ödenen paraların çok yüksek olduğu gibi birçok eleştiri yükseldi. Vatansever subay, astsubay ve uzman çavuşların canlarını ortaya koyup, alın teriyle çok zor şartlarda kazanılmış maaşlarından kesilen paraların birtakım sermaye gruplarına sunulduğu yönündeki endişeler daha da yüksek sesle dile getirildi. Binlerce TSK personeli özellikle sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor” dedi.

Hulusi Akar'a seslenen Bakan, “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı TSK emekçilerinin seslerini duymaya, eleştirilere ve endişelere kulak vermeye, şeffaflığa ve sorunların çözümü için iletişim kurmaya çağırıyorum” dedi. Bakan, "TSK emekçilerinin maaşlarından kesilen paralar sermaye gruplarına mı sunuluyor?" diye sordu. 

CHP’li Bakan sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“OYAK üyelerinin yönetimdeki temsiliyeti, kâr payının günden güne azalması, 450 milyon dolara Demirören Grubu’na ait zarar eden Total ve MOil’in satın alınması gibi konularda üyelerin yaptıkları eleştirilerin yönetimde karşılık bulmaması, başta nema oranındaki düşüş ile emeklilerin maaşlarında yapılan düşüş olmak üzere yönetim tarafından alınan bazı kararlar… Tüm bu olanlar ömrünü Türk Silahlı Kuvvetlerine adamış dünyanın en zor mesleğini icra eden vatan evlatları tarafından haklarının yenmesi ve adalet duygularının yok edilmesi olarak yorumlanıyor. Yıllarca bu vatana canları pahasına hizmet etmiş, maaşlarının bir kısmını OYAK’a yatırmış olan personel, menfaatlerinin gözetilmediğini düşünüyor ve endişe duyuyor. Haziran’ın sonunda OYAK Genel Kurulu yapılacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı TSK personelinin seslerini duymaya, eleştirilere ve endişelere kulak vermeye, şeffaflığa ve sorunların çözümü için iletişim kurmaya çağırıyorum.

Bugün kimisi şehit, kimisi gazi, kimisi görevde, kimisi emekli olan TSK personelinin maaşlarından kesilen paralar ile kurulan OYAK üzerinden, yandaşların zarar eden şirketlerinin satın alındığı ve bu birikimlerin çarçur edilerek TSK personelinin mağdur edildiği bir durum yaşıyoruz. Buradan iktidar sahiplerini ve OYAK yöneticilerini uyarıyoruz; bu işin vebali büyük olur, hiçbiriniz altından kalkamazsınız.”

HULUSİ AKAR'A OYAK SORULARI
1 – Uzman çavuşundan astsubayına, subayından emeklisine kadar hemen hemen tüm OYAK üyelerinin haklarının yendiğini düşünmelerine, alınan kararlara dair eleştirilerine, yönetimin seslerini duymamasına ve menfaatlerinin gözetilmediğine yönelik iddialarına dair açıklamanız nedir?

2 – 60 yıllık OYAK ile ilgili oluşan bu kötü ve yakışıksız durumun ortadan kaldırılması, ömrünü TSK’ye adamış bu vatan evlatlarının haklı eleştirilerine kulak verilmesi ve endişelerine cevap verilmesi amacıyla bir girişimde bulunacak mısınız?

3 – OYAK’ta yolunda gitmeyen işler üyelerle şeffaf biçimde paylaşılmakta mıdır?

4 – OYAK hedeflerinden neden uzaklaşmıştır?

5 – OYAK’ın içinde bulunduğu duruma yönelik olarak, sürekli olarak şirket satın alıp veya ortak olup nakdini buralara aktarmaktansa bir miktarını şirket ve hisse yatırımlarına bir miktar nakiti de üyelere dağıtması gibi öneriler bulunmaktadır. Bu öneriler dikkate alınarak nema oranlarında düşüş olmaması için neden bir çözüm üretilmemektedir?

 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum