Oxford'tan kötü haber: Aşılılar ve Delta varyantı üzerine yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı!

Oxford Üniversitesi’nde İngiltere'deki koronavirüs ve aşı verilerini inceleyen bilim insanları, araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre, aşı olup da Delta varyantı bulaşanlardaki virüs seviyesinin yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu durum aşı olmayanları daha da çok riske atıyor.

Oxford'tan kötü haber: Aşılılar ve Delta varyantı üzerine yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı!
19 Ağustos 2021 - 10:04
Oxford Üniversitesi’nde İngiltere'deki verileri inceleyen uzmanlar, araştırma sonucunu açıkladı. Araştırma sonucuna göre, aşı olup da Delta varyantına yakalananlarda virüs seviyesinin çok yüksek olduğu ortaya çıktı. Aşısız kişilerle aynı seviyede virüs olduğunu tespit eden uzmanlar, bu durum aşı olmayanları daha da çok riske attığını belirtti.

Oxford Üniversitesi’nde tıbbi istatistik ve epidemiyoloji profesörü olan Sarah Walker yaptığı incelemeler ve analizler sonucunda Delta varyantının aşı olanlara da bulaşabileceğini açıkladı. Walker, aşı olanlarda Delta varyantının bulaşma oranının halen belirsiz olduğunu ve bu durumunun sürü bağışıklığı yaratmada büyük bir sorun teşkil edeceğini söyledi.

Verileri inceleyen uzmanlar, “İki doz aşı olanlara eğer Delta varyantı bulaşırsa, onlar da aşı olmayan ve hastalık bulaşan insanlar kadar virüse ev sahipliği yapabilirler. Dolayısıyla sürü bağışıklığı sağlamak çok olası bir seçenek değil” dedi.

İngiliz The Guardian gazetesi bu durumu, “Bu analiz iki doz aşı olanlara hastalık bulaşma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Fakat eğer Delta varyantı bulaşırsa, vücutlarında taşıdıkları virüs seviyesi aşı olmayanlar kadar çok” şeklinde yorumladı.

Walker, “Şu an çok bilinmeyen var ve aşı olanlara Delta varyantı bulaşırsa ve vücutlarında yüksek oranda virüs varsa, bu aşı olmayanlar için büyük bir risk anlamını taşıyor” dedi.

BIONTECH’İN ETKİSİ DÜŞÜYOR
Aynı araştırmada Pfizer/BioNTech aşısının, AstraZeneca aşısına oranla yüzde 15 daha koruyucu olduğu da belirtildi. Araştırmada, Pfizer/BioNTech ve AstraZeneca aşısının ikinci dozundan sonraki 90 günde bu aşıların Delta varyantına karşı koruyuculuğunun sırasıyla yüzde 75 ve yüzde 61’e düştüğü belirtildi.

Bu aşıları olduktan iki hafta sonra ise koruyuculuğun yüzde 85 ve yüzde 68 olarak kayıtlara geçtiği hatırlatıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum