Otomobil fiyatlarında yeni gelişme: Dolar yükseldi, araba fiyatlarına yeni zam geldi

Döviz kurlarındaki yükselişle birlikte otomobil fiyatlarına yeni zam geldi. Kur farkını fiyatlarına yansıtan otomotiv firmaları, yüzde 3 ile 7 arasında zam yaptı. Vergi dilimi değişen bazı modellerde zam oranı yüzde 10 oldu.

Otomobil fiyatlarında yeni gelişme: Dolar yükseldi, araba fiyatlarına yeni zam geldi
27 Mayıs 2022 - 13:23


Ekonomik kriz nedeniyle sıfır ve ikinci el araç fiyatları cep yakarken peş peşe zamlar gelmeye devam ediyor. Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle otomotiv firmaları, kur farkını fiyatlara yansıttı.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre birçok marka geçen hafta kur farkını fiyatlara yansıttı. Zam oranları yüzde 3 ila yüzde 7 arasında değişiyor. Vergi dilimi değişen bazı modellerde ise fiyat artışı yüzde 10’a yaklaştı. Renault, Fiat, Nissan ve Honda geçen hafta zam yapan markalar arasında.

1 HAFTADA 35 BİN TL ZAM!
Son dönemde otomotiv markaları sadece sanayi ve lojistik maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtıyordu. Ancak döviz kuruna bağlı bir sektör olan otomotivde, kur zamları yeniden devreye girdi. 5 Mayıs’tan bugüne dolar/TL kuru yüzde 7 artarken, Euro/TL ise yüzde 7.20 arttı. Markaların geçen hafta kur farkını fiyatlara yansıttığı görüldü. Honda’da fiyatlar geçen hafta yüzde 3-4 artarken, Fiat, Nissan ve Renault’da da benzer artışlar yaşandı.

Birkaç örnek vermek gerekirse, önceki hafta 313 bin TL olan Renault Clio’nun baz versiyonunun (Joy 1.0 Sce 65 bg) liste fiyatı, geçen hafta 327 bin 900 TL olarak güncellendi. Yapılan zamlar sonrası vergi dilimi değişen bazı modellerde zam oranı çok yüksek oldu. Renault Taliant’ın baz versiyonunun fiyatı geçen hafta 31 bin TL zamlanarak 355 bin TL’ye çıktı. Önceki hafta 593 bin 700 TL olan Honda Civic’in (1.5L VTEC Turbo Eco-Premium) fiyatı, 35 bin TL zamlanarak geçen hafta 629 bin 400 TL’ye çıktı.

YIL SONUNA KADAR YÜZDE 20 ARTACAK
Kur artışının dışında markalar maliyet artışlarını da fiyatlara yansıtmaya devam ediyor. OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, Merkez Bankası’nın açıklamaları doğrultusunda yılsonuna kadar sadece enfl asyondan kaynaklı otomobile en az yüzde 20 zam beklendiğini söyledi. Erciş, bu yılın başından bu yana yapılan zamların da yaklaşık yüzde 20 olduğunu ifade etti.
 
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum