Otomobil alacaklar dikkat! İkinci el arabalara yeni düzenleme geliyor! Önemli değişim

İkinci el araba satışına yeni düzenleme yolda. Ticaret Bakanlığı'nın yeni yönetmelik taslağına göre ikinci el araba alım satımında elektronik sistem kullanımı genişletilecek. Araba ücretiyle taşıt mülkiyetinin aynı anda el değiştirmesini sağlayacak sistemde havale ve EFT ile ödeme imkanı sağlanacak.

Otomobil alacaklar dikkat! İkinci el arabalara yeni düzenleme geliyor! Önemli değişim
15 Aralık 2021 - 21:00 - Güncelleme: 15 Aralık 2021 - 22:53

İkinci el otomobil satışına yeni düzenlemeler geliyor. Ticaret Bakanlığı’nın taslak yönetmeliğiyle, ikinci el oto satışında EFT ve havale kullanılması halinde de, taşıt ve paranın eş zamanlı el değiştirmesini sağlayan elektronik sistem kullanılacak ve dolandırıcılıkların önüne geçilebilecek.

Edinilen bilgiye göre, Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı yönetmelik taslağıyla, ikinci el oto satışında yetki belgesi verilmesinde aranan iş yeri açma ve çalışma ruhsatı bulunması şartı kaldırılırken, konkordato başvurusu yapan işletmeler de yetki belgesi başvurusunda bulunabilecek. Düzenlemeyle, yetki belgesi için istenen lise mezuniyeti şartı da ilköğretime indiriliyor.

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre; Taslakla, ikinci el araç alım satımında elektronik sistem kullanımı da genişletilecek. Mevcut uygulamada, sadece ödemenin nakit yapılması halinde taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı el değiştirmesini sağlayan elektronik sistem devreye girerken, yeni düzenlemeyle havale, EFT yöntemleriyle ödemeler de elektronik sistem üzerinden yapılabilecek. 

İkinci el oto satışında özellikle EFT talimatları üzerinden dolandırıcılık olayları yaşanıyor. Alıcı görünümündeki dolandırıcılar, araç bedeli kadar EFT talimatını verdikten sonra, talimat belgesini satıcıya göstererek aracın devralıyor, sonra da EFT talimatını iptal ediyor ve kayıplara karışıyor. Yeni düzenlemeyle bu tip dolandırıcılıkların da önüne geçilebilecek.

İkinci el otomobil alım satımındaki elektronik sistem ile alıcının elindeki para, önce emanet hesabına aktarılıyor, işlem bitinceye kadar bloke oluyor. Aracın noterdeki devir işleminin sonuçlandırıldığı bilgisinin aktarılmasıyla para, satıcının hesabına iletilerek satış tamamlanıyor.

Taslakta yer alan bir diğer düzenlemeye göre, ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde ekspertiz raporu alma zorunluluğu da 10 güne çıkarılacak.

Düzenlemeyle yönetmeliğe aykırılıktaki para cezası yerine “bir defaya mahsus” uyarı geliyor. Taslağa göre bakanlık, ikinci el oto alım satışı yönetmeliğe aykırı hareket edenleri, ekonomik durumu ve ödeme güçlüğü içinde bulunup bulunmadığını da dikkate alarak, para cezası vermeden önce bir defaya mahsus olmak üzere uyarabilecek.


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Pusat 38
  1 ay önce
  Dolan diricilarin önüne gece ne kadar haftata 30 30 arabasının üstüne koyanların önüne geçin millet araba alamiyo ki neyi düzenliyonuz devlet ikinci el araçların önünü açacaz disardan getircez dese sade bu sözü kullansa 50 50 düşecek ler her akli ben mi deyim
 • recep gökyer
  1 ay önce
  ikinci elde düzenleme serbest ekonomi düzenine aykiri hani serbest piyasa her yazilani uygularsaniz işte piyasa bu hale gelir syg