Otobüs biletleri kalkış anına kadar iade edilebilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan şehirler arası yolcu otobüsleri için kritik bir karara imza attı. Buna göre, aşı ve PCR kriterlerine uygun olmadığı tespit edilen yolcuların biletlerinin açık bilete çevrilmesi için 12 saat şartı kaldırıldı. Yolcular sefer başlayıncaya kadar biletlerini açık bilete çevirebilecek.

Otobüs biletleri kalkış anına kadar iade edilebilecek
05 Ekim 2021 - 15:21

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, otobüs yolculuğu yapanları yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. Buna göre, aşı veya PCR test kriterlerine uygun olmadığı tespit edilen yolcuların mağdur olmamaları için açık bilette ‘12 saat önce’ şartını, ‘sefer başlayıncaya kadar’ olarak değiştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile 6 Eylül'den itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin; uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatleri için 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmesi kararlaştırıldı. Ancak, daha önce yolcu bileti almış olan vatandaşların, sefer başlamadan önce genelgede öngörülen asgari kriterleri sağlayamadıklarından dolayı seyahat edemedikleri, bu nedenle yolcu bileti için ödedikleri ücretin iadesini alamadıkları veya açık bilete çeviremedikleri belirlendi.

SEFER BAŞLAYINCAYA KADAR AÇIK BİLET DÜZENLENEBİLECEK
Yaşanabilecek vatandaş mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre düzenleme yapıldığı belirtilen açıklamada, "Önceden otobüsle seyahat etmek için yolcu bileti alan, ancak sefer başlamadan aşı ve PCR kriterlerine uygun olmadığı tespit edilen yolcular için, sefer başlayıncaya kadar talepte bulunulması halinde, daha önce düzenlenmiş yolcu bileti yerine ikinci bir talimata kadar 6 ay geçerli açık bilet düzenlenebilecek" denildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum